Doba čtení:1 m, 6 s

Čína uhlí

Největším producentem uhlí je již od roku 1985 Čína. Jen v loňském roce se v nejlidnatější zemi světa vytěžilo více než 3,7 miliardy tun. Říše středu je také největším dovozcem uhlí na světě. Vyplývá to z informací Mezinárodní energetické agentury (IEA).

Druhým největším těžařem na světě jsou Spojené státy, kde se loni vytěžilo 916 milionů tun uhlí. Následuje Indie a Austrálie a další uhelné velmoci jako Indonésie, Rusko, JAR, Německo nebo Polsko.

Čtěte také: Čína vyhlásila boj emisím CO2

České republice patří v žebříčku největších těžařů uhlí patnáctá příčka. Loni se v Česku vytěžilo téměř 47 milionů tun uhlí. Ve spotřebě hnědého uhlí patří Česku dokonce devátá příčka, loni se spotřebovalo 38,7 hnědého uhlí. Těžba přitom za poslední tři roky klesá.

Celková těžba uhlí na světě loni činila zhruba osm miliard tun, což bylo o něco méně než v roce 2013. Byl to první pokles v produkci od roku 1999. Za poslední tři roky vzrostla těžba černého a koksárenského uhlí, těžba hnědého uhlí naopak klesla na loňských 811 milionů tun.

infografika_20151009_produkce_uhli 2

Největší množství uhlí se využívá na výrobu elektrické energie a vytápění. Je to více než dvě třetiny. Zbytek se využije pro účely výroby železa a oceli nebo ve službách a pro další účely, například chemický průmysl.

infografika_20151009_producenti_uhliinfografika_20151009_lignit 3Mohlo by vás zajímat:
Sto tisíc čínských horníků jde na dlažbu