
Poslední z dnešních panelů 15. energetického kongresu se věnoval problematice zachování či prolomení limitů těžby hnědého uhlí v severních Čechách. Podle ředitele Českého svazu zaměstnavatelů v energetice Jana Klase Češi v této otázce za 25 let promarnili čas. Václav Šebek z Masarykovy univerzity dodal, že o prolomení je důležité uvažovat. Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) to činí, a je pod tlakem. Čeká se, co stát řekne a zda bude těžba pokračovat.
„Prolamuje se válečná fronta, ne limity, ty se posunují. Čas máme pouze v případě lomu Bílina. U lomu ČSA jsme čas promarnili. Horníci už jsou propouštěni. Vláda se bojí ekologických aktivistů. Půjdeme typickou českou cestou. Tedy cestou Bílina ano, ČSA ne. Německá Energiwende nás nespasí,“ podotkl Klas.
Posunutí limitů je podle něj strategický tah, který Čechům umožní to, aby byli nezávislí na případném nezdaru jádra, na nějž lidstvo i Češi sází. Teplárníci přitom jasně říkají, že potřebují uhlí po roce 2030, upozornil Klas.
Šebek uvedl, že ložiska českého hnědého uhlí dožívají. Tři zbývající lomy nejsou limity zatíženy. Uhlí z těchto dolů jde primárně do elektráren. Spor je v tom, že zde jsou dva lomy, ČSA a Bílina, které dohromady těží asi čtvrtinu celkové produkce ČR. Oba zásobují dvě velké elektrárny, zbytek tvoří drobní producenti a asi pět průmyslových podniků, které mají vlastní teplárenské zdroje. O tom se nyní jedná. Prolomení limitů na obou lomech by muselo vést k tomu, že by se v Čechách postavily nějaké velké zdroje, které by postavili soukromí investoři. Otázka je, zda je to cíl energetické koncepce.
Viceprezident EURACOAL a ředitel strategie a komunikace Severočeských dolů Vladimír Budinský Budínský uvedl, že uhlí je v Bruselu sprosté slovo. „Nedá se říct nikde,“ dodal. Lidé z uhelného oboru mají v Bruselu punc osoby persona non grata. Ve světě je přitom 41 procent energie vyrobeno z uhlí. Každá čtvrtá žárovka v Bruselu svítí z uhlí.
Ceny uhlí podle Budínského zůstávají relativně stabilní a stabilní budou. Uhlí se totiž těží ve stabilních oblastech. Evropa tak stále má své zdroje.