Uhlí není mrtvé, říká Michelle Manooková, generální ředitelka Světové uhelné asociace. Fosilní palivo má ale podle není výrazně poškozenou pověst. Podle ní je nezbytné vytvoření „nové značky uhlí“. Bude to cesta změn a technologické transformace.
Uhlí je kvůli emisím CO2 pod obrovským tlakem. V reakci na obavy investorů a širší veřejnosti společnosti jako Anglo American vyřadily uhlí ze svých portfolií. A financování nových uhelných projektů je stále obtížnější získat, napsal server msn.com.
Čtěte také:
Plynová dohoda vyvolala ostrou kritiku
Česko téměř veškerý plyn dováží z Ruska
„Nemáme jen problém s komunikací – je to mnohem vážnější. Máme problém se značkou a naše „značka uhlí“ byla zničena,“ řekla Michelle Manooková, generální ředitelka Světové uhelné asociace (WCA), v hlavním projevu na online Dni uhelného průmyslu, který je součástí série těžebních konferencí Joburg Indaba pořádaných společností Resources4Africa.
Podle Manookové to bude vyžadovat urychlení investic do „čistého uhlí“ – což je termín, který mnozí zelení považují za oxymóron.
„Dnes existují komerčně dostupné technologie, které umožňují, aby se uhlí podílelo na čistě nulové cestě. Samotné zvýšení účinnosti nebude stačit k dosažení snížení emisí, které je ve světě rostoucí poptávky po energii nezbytné. Ale existuje potenciální řešení, které nabízí vizi budoucnosti s velmi nízkými emisemi, a to prostřednictvím zachycování a ukládání uhlíku,“ uvedl Manooková
Koncept zachytávání emisí uhlíku produkované uhlím a jejich ukládání pod zem má mezi uhelnými společnostmi značný ohlas. Dostává se do popředí zájmu odvětví, které bojuje o přežití tváří v tvář celosvětovému směřování k obnovitelným zdrojům energie.
Světová kapacita uhelných elektráren stále roste
Přestože „čisté uhlí“ může být pro skeptickou veřejnost těžko prodejné, uhelné doly a elektrárny se zítra hromadně nezavřou. Manooková uvedla čísla, která naznačují, že nekrology této komodity jsou předčasné.
„Celosvětová kapacita uhelných elektráren rostla v letech 2000 až 2019 každý rok a téměř se zdvojnásobila z 1 066 GW na 2 045 GW, přičemž v letech 2014 až 2018 přibylo na rozvíjejících se trzích více než 319 GW nové uhelné kapacity. Uhlí zůstává největším jednotlivým zdrojem elektřiny na světě a v roce 2040 bude stále největším přispěvatelem v palivovém mixu s podílem