Doba čtení:1 m, 30 s
Enel_elektrárna_alstom_com
V Itálii chtějí přetvořit vyřazené elektrárny na nákupní, zdravotní či technologická centra. Foto: alstom.com

S postupným zavíráním konvenčních elektráren řeší jejich vlastníci, co s vyřazenými zařízeními dělat? V Itálii je nechtějí rozebírat, ale přetvořit pro jiné využití. O některé tamní elektrárny má zájem americký internetový prodejce Amazon.

Největší energetická společnost v Itálii Enel plánuje uzavřít 22 uhelných a plynových elektráren o celkovém výkonu 13 gigawattů. Vyřazená zařízení se podle plánů společnosti mají proměnit na nákupní, zdravotnická či technologická centra, uvedlo Euro.

Čtěte také:
Komise chce vyšší daně pro uhelné elektrárny
Němci omezí podporu obnovitelných zdrojů

O některé z elektráren má zájem americký Amazon, o čemž s italskou stranou již údajně jedná. Zařízení hodlá využívat jako datová centra. K provozu svých datových center potřebuje hodně energie.

Vyhlídky spatřujeme v logistice,“ říká Enrico Viale z Enelu. „Všechny elektrárny jsou napojeny na vodu, rozvodnou síť i na data. Řada z nich má logistické spojení, mnoho jich je na pobřeží a některé mají přístavní mola.

Itálie není v tomto ohledu osamocená. Využití pro vyřazené elektrárny na konvenční paliva hledá mnoho zemí. V USA se blíží „důchodu“ 236 zařízení, Velká Británie chce uzavřít všechny své uhelné elektrárny do roku 2025, dokonce i Čína hodlá kvůli smogu uzamknout některé elektrárny v hustě obydlených oblastech.

Někde nachází společnosti další průmyslové využití, například jako úložiště energie. Jen v některých případech se vyřazené kapacity mění v něco úplně jiného. V Londýně se nachází na místě bývalé elektrárny galerie Tate Modern, která byla otevřena v roce 2000, téměř dvacet let po ukončení provozu. Také v Šanghaji se nachází muzeum Power Station of Art na místě bývalé elektrárny.

Mohlo by vás zajímat:
V Severní Karolíně mají ze solárů hrůzu
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
VIDEO: Uhněte z cesty, jde uhelný obr