Štemberka: Uhlí jako významná pojistka

Doba čtení:1 m, 16 s

Šéf Českého báňského úřadu Martin Štemberka při vyznamenávání svého předchůdce Ivo Pěgřímka. Foto: www.zachranar.cz

Postavení uhlí je v Česku i ve světě komplikované a bude ovlivňováno dalším politickým a ekonomickým vývojem u nás i ve světě, který je obtížné odhadnout, řekl serveru iUHLI.cz šéf Českého báňského úřadu (ČBÚ) Martin Štemberka. Celý rozhovor s novým šéfem ČBÚ přineseme zítra.

„Pokud se bude ve světě stále více uplatňovat politika rozvoje obnovitelných zdrojů energií, s důrazem na bezuhlíkaté technologie, může se logicky úloha uhlí, včetně domácího, na zajištění energie postupně snižovat. Na druhou stranu naše zásoby hnědého uhlí představují významný energetický zdroj, který může ještě po nějakou dobu znamenat ekonomickou výhodu v zajišťování našeho hospodářství a občanů energiemi a může být i pro budoucnost významnou pojistkou v zajištění domácí energetické bezpečnosti,“ uvedl Štemberka.

Štemberka byl jako statutární náměstek pověřen vedením úřadu již od konce loňského roku, kdy rezignoval tehdejší předseda Ivo Pěgřímek. Ten je v současné době předsedou představenstva a generálním ředitelem uhelné společnosti Severočeské doly, která patří do skupiny ČEZ.

Čtěte také: Novým šéfem báňského úřadu je Štemberka

Šéfa báňského úřadu jmenuje a odvolává vláda. Schválený návrh usnesení vlády o jmenování předsedy Českého báňského úřadu vzešel z předchozího výsledku výběrového řízení na základě zákona o státní službě.

Úkolem úřadu je především vykonávat vrchní dozor nad veškerou hornickou činností a činností prováděnou hornickým způsobem.

Mohlo by vás zajímat:
Pěgřímek se stal generálním ředitelem SD
Těžaři reagují na Mládkovy plány
Uhlí zůstane nejdůležitějším zdrojem energie