Doba čtení:1 m, 30 s
Elektrárna Počerady: Foto ČEZ

Uhelné elektrárny, které provozuje energetická společnost ČEZ, by v letošním roce měly vyrobit více elektřiny než jaderné elektrárny Dukovany a Temelín. Loni to bylo naopak. Důvodem jsou neplánované odstávky jaderných bloků.

Od ledna do září vyrobily uhelné elektrárny ČEZ 19,4 TWh energie, meziročně o pět procent více. Za nárůstem stojí zkrácení plánovaných odstávek Elektrárny Tušimice 2, zahájení zkušebního provozu nového zdroje Elektrárny Ledvice a také zahájení zkušebního provozu Elektrárny Prunéřov 2 po komplexní obnově. „Elektrárny jsou již ve zkušebním provozu a vyrábějí,“ uvedl šéf strategie ČEZ Pavel Cyrani.

Čtěte také: ČEZ o Vattenfallu rozhodne v prosinci

Za celý rok 2015 by měly uhelné zdroje vyrobit 27,2 TWh energie, přičemž v roce 2014 to bylo 25,3 TWh. Naopak výroba energie z jádra by měla kvůli neplánovaným odstávkám jaderných bloků klesnout o 11 procent na 27 TWh.

Analytik BH Securities Petr Hlinomaz dodal, že v roce 2016 by se efektivní instalovaný výkon hnědouhelných elektráren ČEZ měl zvýšit o 660 MW v Ledvicích a o 630 MW v Prunéřově II. Pokud by nový zprovozněný výkon byl využíván k výrobě elektřiny stejnou intenzitou jako v létech 2014 a 2015, pak by to znamenalo navýšení roční výroby elektřiny v českých uhelných elektrárnách ČEZ v příštím roce až o 7,5 TWh.

Výpadky Temelína a Dukovan se tak významně promítnou i do celoročního výhledu výroby energie ČEZ. Firma měla podle plánu vyrobit více energie než v loňském roce, výhled ale snížila o 5,7 TW, z toho o 3,7 v jaderných blocích. ČEZ by tak měl letos nakonec vyrobit méně energie než loni, očekává se pokles o dvě procenta na 57,2 TWh.

Mohlo by vás zajímat:
ČEZ za tři čtvrtletí vydělal 16,6 miliardy
Šéf ČEZ: Elektřina ani plyn nezdraží