Ceny uhlí pro klíčový asijský trh se dál snižují, termínový kontrakt na energetické uhlí s dodáním v červnu v australském přístavu Newcastle v pondělí podle záznamů na burzách klesl na 140 USD (3092 Kč) za tunu, což je nejnižší hodnota od července 2021.
Newcastle je referenční hodnotou pro asijský trh, který je z hlediska spotřeby uhlí největší na světě. Proti rekordu z loňského září, kdy cena vzrostla nad 457 USD za tunu, je uhlí teď levnější téměř o 70 procent.
Pokles cen má více důvodů. Tím hlavním je utlumené hospodářské oživení v Číně po pandemii covidu-19 a také slabší aktivita v průmyslu, zejména ve zpracovatelském sektoru a ve stavebnictví, což snižuje poptávku po komoditách. Současně domácí zásoby uhlí v Číně dosáhly historicky vysoké úrovně v důsledku nízké poptávky a významného dovozu.
Za první čtyři měsíce letošního roku se produkce surového uhlí v Číně zvýšila pouze o 4,8 procenta, zatímco dovoz vzrostl o výrazných 88,8 procenta. Mimo Čínu má na vývoj cen uhlí vliv také Evropa, kde poptávku snižuje levnější plyn. Naopak v Indii se dovoz uhlí zvýšil o 22 procent, produkce uhlí ve finančním roce do konce března se pak zvýšila o 14,8 procenta.
Dovoz termálního uhlí do Asie po moři se v květnu zvýšil na rekord. Nižší ceny totiž přiměly zájemce v rozvojových zemích Asie nakupovat, uvedla agentura Reuters. Analytici komoditního trhu ve společnosti Kpler očekávají, že za květen se v přístavech napříč Asií vyloží 78,38 milionu tun termálního uhlí, které se používá hlavně jako palivo v elektrárnách.
Předpokládaný objem dovozu uhlí do Asie za květen po moři je podle záznamů společnosti Kpler nejvyšší minimálně od ledna 2017. K rekordnímu objemu došli také analytici společnosti Refinitiv, kteří se opírají o časovou řadu do ledna 2015.