Německo, největší dovozce ruského uhlí v Evropě, od 1. ledna 2021 výrazně sníží objem dovozu. Na začátku prosince bylo oznámeno rozhodnutí vypnout za měsíc 11 německých elektráren na uhlí s celkovou kapacitou kolem 4,8 GW. Poté nevyhnutelně poklesne poptávka po surovině, jejíž dodávku do Německa přibližně ze 45 procent zajišťuje Rusko.
To ovlivní nejen Kuzbass, ve skutečnosti jedinou uhelnou oblast Ruské federace, která vyváží své výrobky do Německa, ale i ruskou železniční společnost Russian Railways, pro kterou je uhlí základem veškeré nákladní dopravy, napsal server msn.com.
Čtěte také:
Ruský magnát kupuje obří zásoby uhlí
Česko téměř veškerý plyn dováží z Ruska
Zákon přijatý v Německu v červenci 2020, kterému předcházela mnohaletá veřejná diskuse a mnoho měsíců práce zvláštní komise, stanoví ukončení výroby uhlí v Německu v roce 2038, ale nevylučuje rychlejší odklon od uhlí.
Zákon rovněž stanoví výplatu kompenzací energetickým společnostem, které dobrovolně souhlasí s uzavřením svých uhelných elektráren. Federální agentura pro sítě (Bundesnetzagentur) již oznámila výsledky prvního kola žádostí. Poptávka po kompenzaci, jinými slovy ochota vypnout napájení, výrazně překonala očekávání a cíle. Firmy RWE, Uniper, Vattenfall a Steag obdrží za ochotu vypnout část svých výrobních kapacit již za měsíc celkem 317 milionů eur (více než 8 miliard korun). S každým novým tendrem se velikost pojistného sníží a od roku 2027 bude mít stát právo uzavřít uhelné elektrárny bez jakékoli kompenzace.
V takové situaci se například společnost Uniper již rozhodla souhlasit s odstavením největší německé uhelné elektrárny Heyden o výkonu 875 MW. Hned 1. ledna zastaví komerční výrobu elektřiny a do 1. července 2021 bude elektrárna zcela uzavřena, pokud ji regulátor neuzná jako systémotvornou. Poté bude uložen jako záložní zdroj. V každém případě Uniper – mimochodem velký dovozce ruského plynu a dlouhodobý partner Gazpromu – uhlí v předchozích objemech rozhodně nebude potřebovat.
Dovoz uhlí v Německu klesá od roku 2014. V poslední době se ale prudce zvýšily dodávky ruského uhlí. V roce 2019 se jeho zásilky do Německa zvýšily o více než 54% na 21,3 milionu tun v hodnotě zhruba 1,4 miliardy dolarů. Německý trh představoval asi 10% veškerého vývozu ruského uhlí.
Podle Spolkového statistického úřadu ale za prvních devět měsíců letošního roku činil celkový dovoz uhlí pouze 17,7 milionu tun, z čehož 7,9 milionu bylo zakoupeno v Rusku. Dalšími mnohem menšími dodavateli byly USA, Austrálie a Kolumbie. Na základě tohoto čísla lze předpokládat, že do konce roku 2020 klesnou dodávky ruského uhlí do Německa o více než 50% ve srovnání s loňským rokem a budou nižší než v roce 2018.