Doba čtení:2 m, 55 s
Bez peněz od těžební společnosti fotbalová radost v Sokolově bohužel skončí. Foto: SUAS

Před nedávnem inkasovaly sportovní kluby na severozápadě Čech nepříjemný vlastní gól. Společnost Sokolovská uhelná totiž oznámila, že pozastavuje podporu sportu. Kluby v regionu tak přijdou zhruba o 100 milionů korun, které těžařská firma ročně na sport dávala. Náhradu za tyto peníze sehnat takřka nelze. V plné nahotě se ukázalo, jak moc znamenají uhelné společnosti pro český sport. Ročně totiž proudí z peněženek uhlobaronů Křetínského, Pauknera, Štěpánka a Tykače do fotbalu, hokeje, házené a dalších sportů stovky milionů korun.

Že nehraje uhlí v českém sportu druhou ligu, dokazují názvy klubů, jejichž kasy plní prostředky od uhelných společností. Sparta i Dukla Praha jsou pojmy, které znají fotbaloví fanoušci na celém světě. Jejich majiteli a štědrými donátory jsou Daniel Křetínský resp. Petr Paukner. Oba podnikají v energetice. Křetínský je spoluvlastníkem Energetického a průmyslového holdingu, kterému patří mimo jiné několik uhelných elektráren i hnědouhelné doly v Německu. Paukner je potom největším obchodníkem s uhlím u nás. Vydělávají hodně peněz, z nichž nikoli nepodstatnou část utopí v českém fotbalovém rybníku.

Čtěte také: Sokolovská uhelná pozastavila podporu sportu

Křetínského letenská láska vykázala od roku 2004 kumulovanou ztrátu 1,2 miliardy korun. Velkou část této sekery doplatil právě Křetínský. Paukner přesná čísla nezveřejnil, ale odhaduje se, že do Dukly napumpoval již přes sto milionů korun. Oba miliardáři přiznávají, že si na začátku neuměli představit, jak hlubokou černou dírou může fotbalové podnikání být. „Byl jsem naivní a utopil jsem v tom rozhodně víc peněz, než jsem chtěl,“ řekl serveru Aktuálně.cz Paukner. Ani jeden však nechce svůj klub opustit. „Jsme připraveni Spartu dotovat dál, tohle je role, kterou rádi přijímáme. Ale rádi bychom také výsledky,“ uvedl Křetínský před časem v televizním studiu na Primě Cool. Majitelé totiž moc dobře vědí, že by klubům svým odchodem způsobili možná i existenční problémy.

Peněz ve sportu totiž ubývá, stejně jako společností, které jsou ochotny a mohou si dovolit utápět v něm potřebné miliony. Velké energetické firmy, mezi něž patří i těžební společnosti, zůstávají mezi posledními Mohykány. Jak moc je řada klubů na penězích od těžařů závislá, ukazují i reakce na rozhodnutí Sokolovské uhelné. „Bohužel v regionu je Sokolovská uhelná jedinou firmou, která je ochotná dávat na sport a další aktivity takové peníze. Do budoucna jde o fatální záležitost. Můžeme jen doufat, že půjde skutečně jen o pozastavení podpory,“ řekl serveru iDNES.cz ředitel extraligového hokejového klubu z Karlových Varů Ladislav Trubač. Příspěvek od sokolovských těžařů totiž tvořil pětinu rozpočtu hokejového klubu. Ještě složitější je situace druholigových fotbalistů Baníku Sokolov. Provoz tohoto klubu plnila Sokolovská uhelná dokonce z 90 procent. Nyní hrozí, že klub bude muset sestoupit o několik soutěží níž.

Díky dotacím od uhelných společností se daří i klubům v menších sportovních odvětvích. Třetí ligový titul například letos získaly mostecké házenkářky. Hlavním partnerem Černých andělů, jak se klubu přezdívá, je Tykačova Vršanská uhelná. „Díky dlouhodobé podpoře Vršanské uhelné naše družstvo poslední tři roky dosahuje nejvyšších úspěchů na házenkářské scéně, bez finanční podpory Vršanské uhelné, statutárního města Most a drobných partnerů by bylo obtížné tyto úspěchy obhajovat,“ sdělila serveru iUHLI.cz místopředsedkyně klubu Pavla Chotěborská.

Všechny sportovní kluby, které přežívají i díky podpoře těžařů, tak musejí doufat, že jejich podporovatelé, které dostává energetická politika státu do stále obtížnější pozice, penězovody neucpou. Spolu s uhlím by totiž nejspíš začal i soumrak části českého sportu.

Mohlo by vás zajímat:

Hokeji a házené se i díky uhlí daří

Třetí titul pro Černé anděly, i díky uhlí

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa