Doba čtení:1 m, 24 s
Ukrajina má značné zásoby zemního plynu, ale spotřeba převyšuje těžbu. Země je proto nucena plyn dovážet. Foto: wikipedia.org

Ukrajina plánuje v letošním roce zvýšit těžbu plynu o více než pět procent na 19 miliard metrů krychlových. Ukrajinské zpravodajské společnosti NV to řekl šéf státní energetické společnosti Naftogaz Oleksij Černyšov. Naftogaz je největším producentem plynu v zemi, loni jeho těžba činila 12,5 miliardy metrů krychlových.

V letošním roce máme ambiciózní cíl, vytěžit další jednu miliardu metrů krychlových,“ řekl Černišov. Očekává přitom, že objem těžby zvýší také soukromé těžební společnosti a že země tak celkem bude schopna letos vytěžit téměř 19 miliard metrů krychlových plynu.

Ukrajina má značné zásoby zemního plynu, ale spotřeba převyšuje těžbu. Země je proto nucena plyn dovážet. Ukrajina bývala jedním z hlavních odběratelů ruského plynu, od roku 2015 ale nedováží plyn přímo z Ruska, ale nakupuje ho od Evropské unie, uvedla agentura Reuters.

Slovensko Eustream zvláštní daní nezatíží

Před ruskou invazí Ukrajina ročně spotřebovávala zhruba 30 miliard metrů krychlových plynu. V říjnu 2021, zhruba čtyři měsíce před začátkem ruské invaze, tehdejší šéf Naftogazu řekl, že Ukrajina bude do pěti let v produkci zemního plynu soběstačná.

Podle Foreign Policy může mít Ukrajina po Rusku nejrozsáhlejší naleziště zemního plynu v Evropě. Potvrzená ložiska mají více než jeden bilion metrů krychlových. Pokud by se potvrdil také objem dalších nalezišť, mohou celkové zdroje činit až 5,4 bilionu metrů krychlových plynu.

Naftogaz je na Ukrajině největší státní společností, která se zabývá kompletním cyklem průzkumu a využívání ložisek, těžbou a průzkumnými vrty, skladováním ropy a plynu a dále zpracováním a distribucí ropných produktů, zemního plynu a zkapalněného plynu spotřebitelům.