Ukrajina koupí milion tun uhlí z JAR

Ukrajina koupí milion tun uhlí z Jižní Afriky. Důvodem je vojenský konflikt v Donbaském regionu, který narušil domácí produkci uhlí. Začátkem září o tom informoval ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Na Východě Ukrajiny je mnoho těžkého průmyslu a uhelných dolů, odpovídá to asi 18 procentům výkonu tamní ekonomiky. Na svých webových stránkách o tom informoval jihoafrický deník Business Day.

Ukrajina je druhým největším producentem uhlí v Evropě. Centrem ukrajinské těžby uhlí jsou Doněcká a Luhanská oblast, kde se již několik měsíců bojuje.

Donbaská oblast uhlím zásobuje 90 procent země. Mnoho dolů bylo ale kvůli střetům ukrajinské armády a protivládních sil v regionu. Přístupové cesty k dolům byly narušeny. „Provoz zbývajících dolů je chaotický. Přerušování a zahajování těžby závisí na dodávkách elektřiny a blízkosti bojů,“ řekl agentuře Reuters předseda svazu Mychajlo Volyněc. V červenci podle něj těžba uhlí meziročně klesla o 22 procent na 5,6 milionu tun.

Jaceňuk také uvedl, že Ukrajina potřebuje koupit asi 25 miliard metrů krychlových zemního plynu, aby uspokojila svou roční spotřebu. Rusko přerušilo své vývozy na Ukrajinu v červenci, kvůli sporům o ceny plynu.