Doba čtení:1 m, 29 s
„Uhlí není volba životního stylu. Pro nás je to otázka přežití, protože vidíme, jak Rusko zesiluje své útoky na kritickou infrastrukturu a výrobu elektřiny a elektrické sítě,“ řekl ukrajinský velvyslanec v Austrálii. Foto: wikipedia.org

Ukrajina znovu požádala o uhlí z Austrálie a uvedla, že její potřeba tohoto zdroje energie není „rozhodnutím o životním stylu“, ale otázkou přežití. O žádosti Ukrajiny o pravidelné dodávky uhlí z Austrálie poprvé informoval list The Australian Financial Review 8. prosince.

O čtyři týdny později se předpokládá, že vláda o této záležitosti stále nerozhodla, což vyvolává srovnání s rychlejší odpovědí za Morrisonovy vlády na uhlí v březnu 2022. Austrálie nakonec dodala 70 000 tun energetického uhlí od těžaře Whitehaven, uvedl server afr.com.

Zpoždění bylo bráno jako známka politické citlivosti uvnitř labouristů ohledně dodávek uhlí, přičemž vláda zdůraznila, že její podpora Ukrajině dosáhla přibližně 910 milionů dolarů, včetně 730 milionů dolarů na vojenskou pomoc.

V ukrajinském uhelném dole kvůli válce poprvé fárají ženy

Ukrajinský velvyslanec v Austrálii Vasyl Myrošnyčenko pro Financial Review uvedl, že potřeba uhlí na Ukrajině trvá, a to i za šest až osm měsíců, až přijde další chladný podzim. „Podali jsme žádost, která vychází z nutnosti. Uhlí není volba životního stylu. Pro nás je to otázka přežití, protože vidíme, jak Rusko zesiluje své útoky na kritickou infrastrukturu a výrobu elektřiny a elektrické sítě,“ řekl.

Mluvčí opozice pro zahraniční záležitosti Simon Birmingham uvedl, že australská vláda měla okamžitě říci ano a poskytnout proaktivní energetickou podporu „před mnoha a mnoha měsíci“.

Australské uhlí – poskytující Ukrajině energetickou podporu v dlouhé, hluboké a temné zimě – bylo doposud rozhodující. Skutečnost, že Ukrajina o něj musela znovu požádat, místo aby ji ho vláda sama nabídla, je ostudou australské zahraniční politiky,“ řekl senátor Birmingham.