Doba čtení:1 m, 25 s
Hasiči z Elektráren Prunéřov pokládají nornou stěnu před plechová vrata rozvodny. Foto: ČEZ

Na přírubovém spoji potrubí vně strojovny uhelné Elektrárny Prunéřov II objevil pracovník obsluhy netěsnost. Zaznamenal také značný únik oleje. Právě takovou situaci museli při cvičení řešit podnikoví profesionální hasiči, členové preventivní požární hlídky a havarijního štábu.

V rámci simulované mimořádné události byla i fiktivně odstavena olejová čerpadla ve strojovně. Členové preventivní požární hlídky byli vysláni k nádržím, v nichž se usazuje kanalizací sváděná dešťová voda, aby zde monitorovali případné proniknutí oleje.

„Pokud by se olejové skvrny opravdu na hladině objevily, položili bychom u výtoku nornou stěnu a dále použili k vyčištění vody odmašťovadla. Připraveny jsme měli i sorbenty, kdyby se olej náhodou dostal dál přes nornou stěnu,“ dodal Luboš Lorenz, velitel Pobočné stanice požární ochrany Elektráren Tušimice a Prunéřov.

Čtěte také:
V teplárně unikla kyselina
Únik oleje prověřil hasiče v Počeradech

Norné stěny hasiči položili i tam, kde to bylo zapotřebí v místě simulovaného úniku oleje. Celou plochu, na níž se „velká olejová skvrna“ vyskytovala, pak ohradili hadicemi, které by v případě opravdovosti zásahu natlakovali vodou a tak by toto opatření mělo k zastavení šíření úniku oleje stačit.

Havarijní cvičení ve všech uhelných a vodních elektrárnách Skupiny ČEZ se konají každoročně. Cvičení v Elektrárně Prunéřov bylo letos poslední.

Čtěte také:
Konec 200 metrového komína elektrárny Mělník
Uhelné elektrárny navštěvují tisíce lidí
Zkrat v elektrárně prověřil zaměstnance

Olej Prunéřov II
Velitel zásahu ukazuje členům preventivní protipožární hlídky a směnovému inženýrovi, kam by bylo nutné dát nornou stěnu, kdyby se olej dostal dešťovou kanalizací do dešťových usazováků, aby se nedostal dál do vodoteče mimo elektrárnu. Foto: ČEZ