Uniper chce po Gazpromu stovky miliard

Uniper požaduje vyplacení odškodného za omezení dodávek ruského plynu do Německa od června letošního roku prostřednictvím plynovodu Nord Stream. Foto: nord-stream2.com

Německá společnost Uniper, která je největším dovozcem ruského zemního plynu do Německa, zahájila arbitrážní řízení proti ruské společnosti Gazprom Export. Uniper požaduje vyplacení odškodného za omezení dodávek ruského plynu do Německa od června letošního roku prostřednictvím plynovodu Nord Stream.

Uniper oznámil, že na náhradu těchto dodávek už vynaložil 11,6 miliardy eur (282,3 miliardy Kč) a že částka dál poroste. Gazprom odmítá, že by porušil smlouvu.

Uniper se dostal do potíží kvůli zmrazení dodávek ruského plynu, které současně doprovázel několikanásobný růst cen plynu na trhu. Společnost tak musí nakupovat chybějící ruský plyn za vysoké ceny na trhu, aby mohla plnit smlouvy o dodávkách plynu za předem dohodnutou cenu. Skupina očekává, že náklady na náhradu plynu se jí budou zvyšovat až do konce roku 2024.

V tomto řízení se domáháme náhrady našich značných finančních škod. Jde o objemy plynu, které byly smluvně dohodnuty s Gazpromem, ale nebyly dodány, a za které jsme museli a stále musíme obstarávat náhradu za extrémně vysoké tržní ceny,“ uvedl generální ředitel Uniperu Klaus-Dieter Maubach. Za tyto náklady firma podle něj nenese odpovědnost.

Německo bude roky vozit plyn z Kataru

Gazprom v reakci na oznámení uvedl, že neuznává oprávněnost nároků firmy Uniper a hodlá se bránit. Popírá, že by porušil smlouvu o dodávkách plynu, kterou uzavřel s Uniperem.

Nákup dražšího plynu firmě způsobil finanční problémy. Z toho důvodu se skupina, německá vláda a její majoritní akcionář, finská společnost Fortum, v září dohodli na zestátnění Uniperu. Vláda tak bude vlastnit přibližně 98,5 procenta Uniperu.

Uniper současně oznámil, že se chce co nejvíce distancovat od své ruské divize Unipro, po právní i personální stránce. Prodej divize je naplánován už rok a půl a transakce byla dohodnuta s místním kupcem. Stále se ale čeká na schválení ruskými dozorovými orgány. Už delší dobu je část aktivit divize, včetně finančních toků a IT systémů, oddělených od mateřské firmy. Představenstvo nyní zahájilo proces dalšího co největšího oddělení obou firem.