Doba čtení:1 m, 18 s
Uniper dodává plyn asi 40 procentům odběratelů v Německu. Před válkou na Ukrajině nakupoval zhruba polovinu plynu z Ruska.

K záchraně největšího německého dovozce plynu Uniper bude potřeba získat od spolkové vlády další pomoc, a to v objemu 25 miliard eur (609 miliard Kč). Podnik to oznámil v tiskovém sdělení. Uniper se stal za nynější energetické krize jednou z nejviditelnějších korporátních obětí omezených dodávek ruského plynu, německá vláda se proto v září dohodla na převzetí firmy.

Uniper sdělil, že plánované zvýšení hotovostního kapitálu o osm miliard eur nebude ke stabilizaci firmy stačit a že potřeba bude získat dalších 25 miliard eur úpisem akcií. „Nové akcie bude moci upisovat pouze spolková vláda,“ uvedl ve sdělení Uniper.

Japonsko varuje před nedostatkem LNG

Dodávky ruského plynu se zkomplikovaly, když Rusko letos v únoru vojensky napadlo Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí. V červnu začalo Rusko omezovat dodávky plynovodem Nord Stream 1 vedoucím z Ruska do Německa po dně Baltského moře a později je zcela zastavilo. Dodavatelé plynu tak byli nuceni nakupovat plyn z jiných zdrojů, což znamenalo mimořádné náklady.

To je i příklad Uniperu, který kvůli nákupu náhradních dodávek za vysoké ceny vykázal za první tři čtvrtletí letošního roku rekordní ztrátu 40 miliard eur (974 miliard Kč).

Uniper dodává plyn asi 40 procentům odběratelů v Německu. Před válkou na Ukrajině nakupoval zhruba polovinu plynu z Ruska. Německá vláda se v září dohodla, že koupí většinový podíl v Uniperu od jeho mateřské společnosti Fortum a posílí kapitál podniku.