Bidenova administrativa přehodnocuje vývoz zemního plynu z USA kvůli klimatu. Mezi šéfy evropského průmyslu to však vyvolává napětí, protože Evropa je na dovozu amerického plynu do značné míry závislá, informoval server politico.eu.
Podle odhadů obchodního sdružení EuroGas snížila Evropská unie svůj odběr ruského plynu na méně než třetinu ze 155 miliard metrů krychlových, které dovážela v roce 2021. Dosáhla toho ztrojnásobením dovozu amerického zkapalněného zemního plynu, který v roce 2023 dosáhl 60 miliard metrů krychlových.
„Tento LNG byl pro Evropu úlevou a přispěl ke stabilizaci cen plynu a elektřiny v Evropě pro spotřebitele po dlouhém období rekordně vysokých cen způsobených poklesem ruských dodávek,“ uvedl prezident obchodního sdružení EuroGas Didier Holleaux. „Nedostatek dalších kapacit pro vývoz plynu z USA „by znamenal riziko zvýšení a prodloužení globální nerovnováhy v dodávkách,“ dodal.
Ceny plynu i LNG mají letos zůstat relativně nízké
Jeden z vysokých představitelů EU anonymně uvedl, že vedení bloku se nenechá vtáhnout do „spekulací o možném snížení produkce nebo dodávek z USA do EU“, protože Washington o žádném takovém kroku neinformoval.
Bidenův národní poradce pro klima Ali Zaidi odmítl upřesnit, jak bude hodnocení probíhat a zda povede ke zpomalení povolování ze strany ministerstva energetiky.
„Ministerstvo musí rozhodnout o veřejném zájmu na základě souboru faktorů a myslím, že právě to musí posoudit – jak tyto faktory uplatnit a co je pro to rozhodující,“ řekl Zaidi, který se na přezkumu podílí.
USA i EU se minulý měsíc na klimatickém summitu v Dubaji připojily k závazku zahájit „přechod od fosilních paliv“. To však nezměnilo postavení Spojených států jako největšího světového producenta ropy a největšího vývozce zemního plynu – ani nezmenšilo evropskou touhu po americkém palivu.
Katar kvůli bezpečnosti zastavil dodávky LNG přes Rudé moře
Navzdory ambiciózním plánům EU dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050 nestanovil blok žádný termín pro postupné ukončení těžby plynu, uvedl Tom Marzec-Manser, vedoucí analytického oddělení pro plyn ve společnosti ICIS, která se zabývá komoditním zpravodajstvím. Podle něj bude kontinent pravděpodobně potřebovat pokračující přístup k americkému vývozu i v příštím desetiletí.
Poznamenal, že USA dodávají téměř pětinu veškerého plynu do EU a Spojeného království, přičemž v roce 2021 to bylo pouhých 5 procent. „Je to tedy významný příběh růstu,“ řekl.
Jakékoli výrazné zpomalení na americké straně mohlo přimět evropské společnosti k podpisu smluv s Katarem, který rovněž plánuje výraznou expanzi své státní společnosti LNG, uvedla Leslie Palti-Guzmanová, vedoucí oddělení průzkumu trhu společnosti Synmax. „To bude tlačit evropské a asijské odběratele do rukou Katarců pro další generaci dodávek. Dává to menší jistotu ohledně příští generace dodávek a toho, odkud pocházejí, a přepravních tras,“ uvedla.
EU je největším světovým odběratelem LNG. V rámci snah o odklon od ruského plynu z plynovodů investovala miliardy do budování infrastruktury, aby zvýšila svou dovozní kapacitu, a od začátku roku 2022 přidala šest nových přístavních terminálů – často navzdory námitkám ekologických skupin. Rozšíření bude znamenat, že do roku 2030 bude unie schopna přijímat více než 400 miliard metrů krychlových zkapalněného paliva, což představuje nárůst o více než 25 procent ve srovnání s obdobím před invazí Ruska na Ukrajinu.