Ústecký kraj proti propouštění horníků SD

Foto: Zdarbuh.cz

Ústeckému kraji se nelíbí propouštění horníků ze Severočeských dolů (SD), které patří polostátní firmě ČEZ. O problému chce vedení kraje diskutovat s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Krajský radní pro sociální problematiku Martin Klika míří na jednání tripartity na úrovni státu, aby tu hájil zájmy Ústeckého kraje a propouštěním ohrožených horníků. Informaci přinesl regionální server homerlive.cz.

Akciová společnost ČEZ z pozice většinového vlastníka nařídila propouštění 273 zaměstnanců společnosti Severočeské doly a dalších 130 zaměstnanců v jejich dceřiných společnostech v Ústeckém kraji. Další pracovní místa ruší v Děčíně a Ostravě z důvodu centralizace některých činnosti a existuje reálná hrozba dalšího propouštění v těžebních společnostech.

„Jsem touto situací velmi znepokojen. Na jedné straně usiluje kraj o vytváření nových pracovních míst a vzbuzení zájmu investorů a na druhé straně firmy léta etablované v Ústeckém kraji své zaměstnance propouštějí,“ řekl hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM). Dodal, že otázky zaměstnanosti se snaží společně řešit s vládním zmocněncem Jiřím Cieńciałou a na půdě krajské tripartity.

„Iniciovali jsme vznik Paktu zaměstnanosti a děláme další kroky pro to, aby se v našem strukturálně postiženém regionu zlepšovala situace na trhu práce. Proti tomu jdou pak záměry společnosti ČEZ, což by mělo negativní dopady na zaměstnanost i ve firmách, které jsou na aktivity ČEZ navázány,“ upřesnil hejtman.

Na dvousečná opatření SD upozornil také Klika. „Je to od státu velmi krátkozraké. Sice ušetří na nákladech a zvýší zisk své společnosti, ale zároveň se bude muset postarat o stovky nezaměstnaných v Ústeckém kraji. Peníze ze zisku ČEZ půjdou do státního rozpočtu. Mnohem více ale bude stát muset zaplatit za sociální dávky, podporu v nezaměstnanosti. Přijde o daně pracujících horníků,“ doplnil.

Další peníze, které se kvůli ČEZ z regionu podle něj vytratí, jsou zisky obchodníků, u kterých nebudou nezaměstnaní horníci utrácet. Ruku v ruce se zvyšující se nezaměstnaností jdou sociální problémy a zvyšující se kriminalita. I řešení těchto problémů bude muset zaplatit stát.