Útlum těžby OKD bude stát dokonce 15,6 miliardy

Podle ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka OKD propustí k 1. lednu příštího roku 548 zaměstnanců, z toho jich 200 zůstane v rámci sanací u společnosti DIAMO. K 1. březnu by pak mělo odejít dalších zhruba 1400 zaměstnanců. Foto: MPO

Náklady na utlumení těžby v dolech společnosti OKD do roku 2035 dosáhnou zhruba 15,6 miliardy korun. Na včerejší tiskové konferenci po jednání vláda to uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) s odkazem na materiál, který schválila vláda.

Nejvíce peněz podle materiálu, 22 procent, připadne na čerpání důlních vod a metanu, zhruba pětina půjde na likvidaci areálů. Třetí největší položkou je se 16 procenty vyplácení odstupného. Jednotlivé části OKD budou postupně přecházet pod státní podnik Diamo.

Čtěte také
Útlum těžby OKD vyjde na 14,5 miliardy
Letecké dopravy se boj proti CO2 netýká?

Podle ministra OKD propustí k 1. lednu příštího roku 548 zaměstnanců, z toho jich 200 zůstane v rámci sanací u společnosti DIAMO. K 1. březnu by pak mělo odejít dalších zhruba 1400 zaměstnanců. Dále v těžbě bude pokračovat 2800 až 2900 zaměstnanců až do doby, dokud nebude rozhodnuto o útlumu všech dolů. V provozu by podle Havlíčka měly zůstat nejdéle doly ČSM-sever a ČSM-jih. „Ti, co budou končit, dostanou 12měsíční odstupné a dostanou státní příspěvek na úrovni 5000 nebo 8000 korun měsíčně podle toho, jak dlouho pracovali v dole nebo na povrchu,” uvedl Havlíček.

Státní podnik Diamo bude jednotlivé části OKD přebírat postupně. Na začátku příštího roku to budou doly Staříč, Frenštát, Dukla a Lazy, na začátku března přibudou doly Darkov a ČSA. Následovat budou doly ČSM-sever a ČSM-jih včetně souvisejících dobývacích prostorů Louky a Stonava.

OKD na začátku července uvedla, že v dolech na Karvinsku přerušuje na šest týdnů těžbu. Firma tak reagovala na výsledky plošného testování na koronavirus. Někteří analytici už tehdy naznačovali, že z čistě epidemiologických důvodů by mohla být odstávka kratší.

Těžba na všech dolech OKD by měla být ukončena na konci roku 2022. „To by mělo umožnit přípravu postupného útlumu těžby s maximálním využitím současných zaměstnanců společnosti. Postupný útlum prováděný státním podnikem Diamo bude pro stát znamenat garanci jeho bezpečného provedení a navrácení krajiny do jejího původního rázu, a to při zachování sociálního klidu v ostravsko-karvinském regionu,” uvedlo MPO.