Doba čtení:1 m, 23 s
Iniciátorem projektu je marocký král Mohammed VI. Foto: wikipedia.org

Projekt plynovodu mezi Nigérií a Marokem má stát v přepočtu 600 miliard korun. Má údajně přinést prospěch nejen zemím v celé Africe, ale může prý dokonce vyřešit současnou plynovou krizi v Evropě.

Podle zpravodajského serveru Asharq Al-Awsat bude první fáze obřího projektu zahrnovat Maroko, Mauritánii a Senegal. Dohody o přepravě plynu budou prý podepsány příští rok.

Zpravodajský portál rovněž vyhodnotil dokument, v němž se uvádí: „Bude založena soukromá společnost, která bude řídit výstavbu, provoz a údržbu projektu.“

Plynovod bude napojen na plynovod Maroko-Evropa a na evropskou plynovodní síť, což znamená, že kromě Afriky z něj bude těžit i Evropa. Marocký král Mohammed VI. v projevu v roce 2022 řekl: „Je to projekt pro mír, pro africkou hospodářskou integraci a pro společný rozvoj: projekt pro současnost i pro budoucí generace,“ řekl Mohamed VI.

Slováci si zajistili plyn z Ázerbajdžánu

V Maroku má být vybudováno 1038 mil (1672 km) celé trasy a z celého plynovodu má mít prospěch více než 340 milionů lidí.

Projekt byl původně dohodnut mezi králem Mohammedem VI. a bývalým nigerijským prezidentem Muhammadu Buharim v prosinci 2016, nicméně vzhledem k tomu, že plynová krize v Evropě je stále vážnější, může se plynovod ukázat jako potřebnější než kdykoli předtím.

Přestože se v Nigérii nacházejí jedny z největších zásob plynu na světě, země se snaží přilákat do tohoto odvětví investice. S pokračujícími plány na výstavbu druhého nejdelšího plynovodu na světě se však očekává, že se situace změní.

Plynovod bude dodávat plyn z Nigérie do Evropy a zároveň zásobovat země na své trase.