Doba čtení:1 m, 53 s
Metan je mnohem horší klimatická metla než kritizovaný oxid uhličitý, na přetváření zemské atmosféry na skleník pracuje 34krát účinněji. Foto: pixabay.com

Američtí těžaři vypustí do vzduchu takové množství metanu, že by to Česku stačilo na čtvrt roku. Tento plyn je přitom z pohledu klimatické změny mnohem větším zlem než oxid uhličitý.

Známé rčení „topit pánu bohu do oken“ dostává na západě amerického Texasu úplně novou dimenzi. Podle studie Harvardské univerzity a ekologické nevládní organizace Environmental Defense Fund se v oblasti zvané Permian Basin vypustí za jediný rok tolik plynu, že by to stačilo pro dva miliony domácností. Konkrétně jde o objem více než dvou miliard metrů krychlových metanu za zhruba čtvrt miliardy dolarů, který těžaři ropy prostě jen vypustí do atmosféry. Například roční spotřeba plynu v Česku přitom činí kolem osmi miliard kubíků ročně, tedy jen čtyřikrát tolik, napsal server Seznam Zprávy.

Čtěte také:
Biden doporučil horníkům, aby se naučili programovat
Američané hrozí sankcemi kvůli NordStream 2

Vědce nová zjištění podpořená snímkováním z oběžné dráhy šokovala. Dosud totiž počítali s tím, že při těžbě ropy tzv. frakováním v regionu se zatíží klima asi polovinou tohoto množství. To, že při těžbě ropy uniká plyn, je samozřejmě známý problém i z jiných míst od pouští Saúdské Arábie až po ruskou tajgu. Konkrétně v západním Texasu ale vědci zaznamenali o 60 procent vyšší úniky, než kolik činí celoamerický průměr, což je rovněž překvapilo.

„Naše studie produkce metanu v Permian Basin prokázala, že jde v porovnání s jakýmkoliv jiným nalezištěm v USA o zdaleka nejvyšší čísla. A to je s ohledem na klimatickou změnu velká věc,“ uvedli pro agenturu Bloomberg hlavní autoři výzkumu Yuzhong Zhang a Ritesh Gautam.

Metan je totiž horší klimatická metla než kritizovaný oxid uhličitý – dokonce mnohem horší, protože na přetváření zemské atmosféry na skleník pracuje 34krát účinněji.

„Musíme emise metanu snižovat, ne jim dovolit růst,“ uvedl pro Bloomberg biochemik Robert Howarth z Cornellovy univerzity, který se únikům nejjednoduššího uhlovodíku do ovzduší dlouhodobě věnuje. A dodal, že pokud se úniky metanu nevyřeší, bude to pro klimatickou změnu mnohem větší problém, než kdyby energetici dál pálili proklínané uhlí.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa