Doba čtení:56 s
V Británii uvedli tři bloky uhelných elektráren do pohotovostního režimu pro případ, že by bylo potřeba uspokojit poptávku. Patří mezi ně i dva bloky elektrárny Drax. Foto: drax.com

Velkou Británii v posledních dnech sužují tuhé mrazy a státní provozovatel britské energetické sítě (National Grid) očekává vysokou poptávku po spotřebě. Nabídl proto lidem peníze za to, že omezí svou spotřebu elektřiny.

National Grid zároveň požádal dva uhelné bloky v yorkshirské elektrárně Drax a jeden blok v elektrárně West Burton v Nottinghamshire, aby se uvedly do pohotovostního režimu pro případ, že by bylo potřeba uspokojit poptávku, napsal server Novinky.cz.

Firma chce měnit uhelné elektrárny na jaderné

Provozovatel energetické sítě v neděli oznámil, že v pondělí mezi 17. a 18. hodinou aktivuje novou takzvanou službu „flexibilní dodávky“, jejímž prostřednictvím jsou domácnosti a podniky placeny za snížení spotřeby v době, kdy je elektrická síť napjatá.

Službu už letos v zimě National Grid ve spolupráci s některými dodavateli energií párkrát testoval, pouze ale ve zkušebním režimu. V pondělí se tak stalo poprvé, že byla služba v aktivním provozu.