Elektrárna v Ratcliffe-on-Soar, která byla uvedena do provozu v roce 1968, je posledním fungujícím uhelným zdrojem ve Velké Británii. Na konci září bude i ona odstavena, napsal server hrot24.cz.
Ještě v roce 1990 Spojené království, kde byla v roce 1882 spuštěna první uhelná elektrárna na světě, vyrábělo z uhlí osmdesát procent elektřiny, loni už to bylo pouhé procento. Francouzská energetická společnost EDF uzavřela své poslední uhelné bloky v roce 2023, Ratcliffe, kterou vlastní německý Uniper, je posledním uhelným mohykánem v Anglii. Na plný výkon může zásobovat elektřinou dva miliony domácností.
Elektrárna vypouští nejvíc emisí. Přesto dostává zelené dotace
Spalování uhlí při produkci elektrické energie je však na ostrovech stále více nahrazováno plynovými zdroji, případně větrnými a solárními parky. Největší podíl, 35,7 procenta, drží plynové elektrárny, následují solární a větrné zdroje s 32,8 procenty. Jádro má podíl 13,8 procenta na britské produkci elektrické energie.
Britská vláda se navíc zavázala, že výrobu elektřiny bude do roku 2030 úplně dekarbonizovat. Spotřeba elektřiny nicméně v Británii roste, protože si stále více lidí pořizuje auta na dobíjecí baterie, případně tepelná čerpadla. Do roku 2050 by se mohla až zdvojnásobit. Poradenská společnost LCP Delta varuje, že může nastat scénář, že i pro roce 2030 bude potřeba udržovat v provozu plynové elektrárny, protože na trhu nebude dostatek jaderných, větrných a solárních zdrojů.