V Chebu prudce zdraží teplo

Cheb doplácí v současné situaci na to, že v 90. letech přešlo celé město od vytápění uhlím na zemní plyn. V současné době jsou z hlediska nákladů na vytápění v lepší pozici města a obce na Sokolovsku a Karlovarsku, které zásobuje Sokolovská uhelná. Foto: wikipedia.org

V Chebu a dalších městech na Chebsku, které zásobuje společnost Terea Cheb, od dubna prudce zdraží teplo. Zatímco loni platili odběratelé za GJ tepla 539 korun s DPH, od dubna to bude 2255 korun včetně DPH. Běžná domácnost tak za teplo nyní zaplatí od 3100 do 4000 korun měsíčně.

Firma, kterou z poloviny vlastní město Cheb a německá společnost Gelsenwasser AG, mimořádně vysoké zdražení zdůvodňuje situací na trhu s plynem, který zdražuje ještě rychleji, než se dalo čekat.

Tak extrémní a skokový nárůst cen energií nebyl za dobu působnosti společnosti zaznamenán. Důvodů pro navýšení ceny plynu je více a situace na trhu je velmi turbulentní. Hlavní příčina je zřejmá a je jí aktuálně probíhající ruská invaze na Ukrajině, respektive obavy ohledně možného přerušení dodávek ruského plynu do Evropy. Český denní trh se zemním plynem se dostal nad hranici 250 eur/MWh, a nejbližší měsíce se obchodují za obdobné ceny. Oproti loňskému roku tak cena plynu stoupla cca 15krát,“ uvedla společnost Terea.

Vytrhne se Česko ze zajetí německé ideologie?

Vzhledem k raketovému nárůstu ceny zemního plynu a očekávaným příznivějším klimatickým podmínkám firma také doporučila odběratelům, aby maximálně omezili odběr tepla, případně teplé vody

Podle firmy dosud tvořila cena plynu na celkové ceně tepla, které se z něj vyrábí, asi 45 procent. Nyní je to už 90 procent.

Terea navýšila cenu tepla už od ledna, a to na 748 K4/GJ s DPH (680 bez DPH), v únoru se pak cena zvedla na 935 K4/GJ s DPH (850 bez DPH). Pak ale Rusko napadlo Ukrajinu a ceny plynu i dalších komodit na trhu se znovu rychle a výrazně zvedly.

Starosta zhruba třicetitisícového Chebu Antonín Jalovec (VPM) označil zdražení za brutální a za celou dobu existence firmy bezprecedentní. Ale zároveň za nevyhnutelné. „Ještě před rokem se ceny plynu na burze pohybovaly kolem 15 euro/MWh. Nyní, kvůli nejistotě na trzích v důsledku invaze Ruska na Ukrajinu, atakují ceny 250 euro/MWh. Při těchto cenách plynu nepokryjí současné ceny tepla ani náklady na nákup plynu, natož pak ostatní náklady výroby tepla,“ uvedl na facebooku.

Zelená lobby chce zneužít válku na Ukrajině

Město a společnost Gelsenwasser se jako vlastníci společnosti Terea dohodly, že se vzdají dividend za rok 2021 a letošní finanční plán nastaví bez zisku. Terea nahradí část spalovaného plynu lehkým topným olejem, pokud ho bude dostatek na trhu a v přijatelné ceně. Firma také na minimum omezí investice a prodá zbytný majetek v podobě některých pozemků.

Podle starosty je ale zřejmé, že část lidí na 3000 až 4000 korun měsíčně za teplo mít nebude. Obrátil se proto na úřad práce, který může vyplácet sociální podpory, s tím, aby očekával zvýšený nápor žadatelů a posílil personálně tuto agendu. Těžká rána bude zdražení tepla i pro samotné město. Nejenže v rozpočtu, který si Cheb letos schválil s příjmy ve výši 940 milionů korun a výdaji 1,19 miliardy korun, se bude muset obejít bez dividend ve výši 11 milionů, ale jen na dražším vytápění se očekávají zvýšené náklady pro město ve výši 30 až 50 milionů korun.

Cheb doplácí v současné situaci na to, že v 90. letech přešlo celé město od vytápění uhlím na zemní plyn. V současné době jsou z hlediska nákladů na vytápění v lepší pozici města a obce na Sokolovsku a Karlovarsku, které zásobuje Sokolovská uhelná ze svých dvou elektráren ve Vřesové a v TIsové. Tyto elektrárny stále vyrábějí teplo převážně z uhlí.