V Číně demonstrují tisíce horníků

Ministr Yin Weimin. Foto: gov.cn

Ministr Yin Weimin. Foto: gov.cn

Tisíce horníků z uhelných dolů na severu Číny začaly stávkovat. Důvodem jsou několik měsíců nezaplacené mzdy a obavy, že vládní plány restrukturalizovat státní doly povedou k hromadnému propouštění.

Obrovský dav demonstrujících zaměstnanců společnosti Longmay Mining Holding Group, největší uhelné firmy na severovýchodě Číny, trávil celý víkend v ulicích města Shuangyashan v provincii Heilongjiang. Demonstranti, kterých bylo minimálně deset tisíc, drželi transparenty s nápisy „Chceme žít, chceme jíst“.

Čtěte také:
Čína propustí přes milion horníků
Čína v roce 2016 uzavře více než tisíc dolů

Jsem na kolenou, moje rodina nemůže jíst. Řekni mi, jak můžeme žít,” křičela podle bristkého deníku Daily Mail na novináře plačící žena, než ji dav posunul do jiné části města.

Situace v Heilongjiang dokládá dilema čínských orgánů, které říkají, že chtějí reformovat druhou největší ekonomiku na světě a zároveň se snaží, aby se zabránilo nepokojům.

Čínské státní podniky jsou sužovány nadměrnou zaměstnaností a mnohé z nich nejsou životaschopné, ale vláda se doposud obávala tyto firmy zavřít, protože hromadné propouštění by mohlo vést k destabilizaci celých regionů.

Před několika dny však Čína oznámila, že propustí téměř dva miliony zaměstnanců v sektoru uhlí a oceli. Na jejich přesun do jiných odvětví vytváří fond ve výši 100 miliard jüanů (zhruba 375 miliard korun).

V uhelném sektoru přijde o práci zhruba 1,3 milionu pracovníků, dalších 500 tisíc potom v ocelářském průmyslu. Časový rámec pro jejich propouštění zatím nebyl stanoven. „Jedná se o přesídlení celkového počtu 1,8 milionu pracovníků. Tento úkol bude velmi obtížný, zvládneme ho,“ řekl Yin Weimin, ministr pro lidské zdroje a sociální zabezpečení.

Peking již dříve potvrdil, že hodlá v průběhu roku 2016 uzavřít více než tisíc uhelných dolů s celkovou kapacitou těžby 60 milionů tun ročně. Tento postup je součástí širšího plánu vlády na řešení převisu nabídky nad poptávkou uhlí, což oslabuje ceny v těžebním sektoru. Celkem chce Čína snížit produkci uhlí o 500 milionů tun během následujících tří až pěti let.

Mohlo by vás zajímat:
Čína vyhlásila boj emisím CO2
100 tisíc čínských horníků jde na dlažbu
Čína pálí víc uhlí než zbytek světa