V Dole Centrum by se mohlo těžit do roku 2028

Důl Centrum. Foto: zdarbuh.cz

Těžební společnost Severní energetická by mohla dalších 13 let těžit v posledním tuzemském hnědouhelném hlubinném dole Centrum. Původně ho chtěla uzavřít již příští rok. Napsal to deník E15. Podle dokumentace pro posouzení plánu na prodloužení těžby na životní prostředí by roční těžba v Jižním poli revíru mohla činit 400.000 tun kvalitního hnědého uhlí. Těžba by trvala do roku 2028.

Z plánu Severní energetické, kterou spoluvlastní miliardář Jan Dienstl, vyplývá, že firmě by mohlo dávat ekonomický smysl vydolovat přes pět milionů tun uhlí. Loni důl Centrum, který zaměstnává 300 lidí, vytěžil 358.000 tun uhlí. Firma už letos získala povolení k ražbě jedné průzkumné chodby v Jižním poli.

O povolení k ražbě druhé chodby už požádala Český báňský úřad. „Pokud by výsledky průzkumných prací ukázaly dočasnou možnost prodloužení plánu likvidace dolu, vedení společnosti tuto možnost zváží,“ řekla nedávno mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková-Benešová. Zahájení procesu EIA je podle ní preventivní, aby firma byla na prodloužení těžby připravena.