Doba čtení:1 m, 27 s
Bloky Dukovan byly uváděny do provozu v letech 1985 až 1987. Foto: pixabay.com

V Jaderné elektrárně Dukovany budou od začátku příštího měsíce podle plánu odstavené dva ze čtyř výrobních bloků kvůli servisu společných zařízení. První dukovanský blok už nedodává elektřinu od 2. června, druhý blok elektrárny přeruší dodávky do sítě z pátku na sobotu. Uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Zbylé dva bloky Dukovan jsou v provozu.

Oba bloky budou stát tři týdny. Delší odstávka prvního bloku spojená i s výměnou části paliva potrvá zřejmě do poloviny srpna. Termíny bude vedení elektrárny upřesňovat podle průběhu prací a výsledků kontrol.

Jaderné elektrárny jsou klíčové bezemisní zdroje a souběhu odstávek se snažíme vyhnout. V tomto případě využijeme pro práce na zařízení společném pro oba bloky období s nižší spotřebou elektřiny, “ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Mezi zařízení společná pro oba bloky patří například centrální čerpací stanice, klapky a propojky sacích jímek a části potrubí cirkulační, technické a požární vody. Energetici budou měnit mimo jiné přes 40 klapek a částečně i kabely. Dalším příkladem rozsáhlých prací je podle mluvčího servis parních kolektorů, který vyžaduje úplné odstavení páry.

Do Brna povede horkovod z Dukovan

Aktuální počet úkolů pracovních příkazů této společné odstávky je přibližně 2000, a to průřezově přes všechny odbornosti,“ uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín.

Bloky Dukovan byly uváděny do provozu v letech 1985 až 1987. Loni elektrárna Dukovany dodala 14,7 terawatthodiny (TWh) elektřiny, což byla její pátá nejvyšší roční výroba.

O stavbu nového dukovanského bloku se ucházejí francouzská společnost EDF, jihokorejská firma KHNP a severoamerický Westinghouse. Společnost ČEZ vyzvala všechny tři uchazeče k podání finálních nabídek, a to do poloviny letošního září.