V elektrárně Dukovany budou při čtvrtečním cvičení vidět kouřové efekty

Jaderná elektrárna Dukovany s celkovým výkonem 2040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v ČR. Foto: wikipedia.org Frettie

V Jaderné elektrárně Dukovany budou při cvičení tento týden ve čtvrtek použité kouřové efekty, které mohou být viditelné i v blízkém okolí. Upozornila na to firma ČEZ. Cvičení bude zaměřené na součinnost se Správou úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), která v elektrárně provozuje úložiště středně a nízkoradioaktivních odpadů, uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Na použití umělého dýmu v dukovanské elektrárně dnes upozornil novináře také ředitel krajského úřadu Zdeněk Kadlec. „Může se totiž stát, že někdo by si ten dým mohl vyložit nesprávně jako havárii a mohl by podlehnout panice,“ řekl. O akci jsou podle něj informované obce ve dvacetikilometrovém pásmu Dukovan.

Čtěte také:
Obce chtějí dodržení termínu výstavby Dukovan
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Do úložiště středně- a nízkoradioaktivních odpadů se podle Bezděka dává materiál použitý zejména při odstávkách bloků, třeba rukavice nebo obalové materiály. Vedle elektrárny Dukovany slouží i pro Temelín. Tématem čtvrtečního cvičení bude požár v otevřené jímce radioaktivních odpadů se zahořením obalových souborů. Do cvičení budou zapojené jen předem vybrané skupiny zaměstnanců, uvedl mluvčí.

Jaderná elektrárna Dukovany s celkovým výkonem 2040 megawattů pokrývá zhruba pětinu spotřeby elektřiny v ČR. V provozu jsou všechny čtyři výrobní bloky. Ve čtvrtek se uskuteční čtvrté z deseti cvičení havarijní připravenosti, které má elektrárna v letošním plánu. Čtyři cvičení jsou podle mluvčího takzvaně tajná, to znamená bez předem známého termínu a scénáře. Vyhlašovaná jsou bez předchozího upozornění na základě rozhodnutí ředitele elektrárny.