Pokud Česko ihned nenastartuje výstavbu nových zdrojů a sítí, hrozí zemi nedostatek elektřiny. S tímto hlasitým varováním, které už dlouhé měsíce zní od energetiků, teď přišly i největší zaměstnavatelské a podnikatelské asociace.
Hospodářská komora, Svaz průmyslu a dopravy a rovněž Konfederace odborových svazů připravily dokument, který popisuje rizika pro další rozvoj České republiky. Takzvanou SWOT analýzu (vypočítává slabiny, přednosti, příležitosti a hrozby analyzovaného subjektu) zpracovali zaměstnavatelé a odboráři pro jednání nově ustaveného vládního výboru pro strategické investice, který se poprvé sešel minulý týden, napsal server Seznam Zprávy.
Podle analýzy hrozí Česku „ztráta soběstačnosti ve výrobě elektřiny v důsledku odklonu od uhlí při absenci vhodné náhrady od roku 2028“. Znamená to riziko vyšších cen energií než v okolních státech. Země podle analýzy nemá žádnou strategii pro náhradu uhelné energetiky, o připraveném systému výstavby nových zdrojů nemluvě.
Stát se začal bát o energetickou bezpečnost
Podle nového prezidenta Hospodářské komory Zdeňka Zajíčka (dlouholetého člena a funkcionáře vládní ODS) přitom může malér přijít i rychleji než za pět let.
„Hrozba je s ohledem na vývoj trhu s povolenkami ještě větší. Začíná se mluvit o tom, že se uhelné elektrárny ekonomicky nevyplatí provozovat možná už za tři roky. Pokud se na to nepřipravíme a ve stejných lokalitách, kde je podstatná část navazující infrastruktury už vybudována, neumožníme urychlenou výstavbu paroplynových elektráren, které je možné do tří let postavit, dostaneme se do závislosti na dovozu elektřiny ze zahraničí. A je samozřejmě otázka, za jakou cenu bude elektřina v dostatečném množství k dispozici a jestli v době, kdy ji budeme potřebovat,“ uvedl Zajíček.
„Pokud nebudeme mít dostatek elektrické energie za přijatelnou cenu, naši podnikatelé se odstěhují tam, kde budou mít energii levnější. Třeba do Německa nebo Polska. Pokud se na základě pobídek, které nabízí třeba dnes USA, nepřestěhují úplně z Evropy,“ dodal šéf Hospodářské komory.
Za 17 let bude česká spotřeba elektřiny dvojnásobná
Podobně naléhavě mluví rovněž odboroví předáci. „Tím, jak je ohrožena energetická bezpečnost naší země, jsou ohroženy desítky tisíc pracovních míst v průmyslu. Když to nebudeme urychleně, tedy v řádech měsíců, řešit, staneme se totálně nekonkurenceschopnou zemí. Nic se tu nevyplatí vyrábět a firmy odejdou. To, že jsme jednou z nejprůmyslovějších zemí Evropy, se může rychle změnit,“ zdůraznil šéf OS Kovo Roman Ďurčo.
Ministerstvo průmyslu, které je za stav a rozvoj české energetiky zodpovědné, zůstává ovšem i přes sílící varování v klidu. Podle jeho mluvčího Vojtěcha Srnky živelný útlum uhlí během tří či pěti let České republice nehrozí. „Stále platí programové prohlášení vlády, připravujeme se na odchod od uhlí do roku 2033. Uhelné zdroje mohou být uzavřeny, pokud bude zajištěna adekvátní náhrada, a to nejen z pohledu celkově bilančního, ale i z hlediska provozování přenosové soustavy, spolehlivosti dodávek a tak dále. Konkrétní nástroje je v tomto okamžiku předčasné komentovat,“ uvedl ministerský mluvčí.