Doba čtení:1 m, 30 s
K neštěstí došlo v Ranigunji v Západním Bengálsku. Ilustrační foto: pixabay.com

Smrt tří vesničanů v povrchovém dole v Ranigunji, kteří kradli uhlí ze státního dolu, zaskočila vysoké uhelné úředníky. Na rozdíl od předchozích případů, kdy lidé zemřeli při závalech v opuštěných dolech, se totiž incident stal v činném dole.

V dole Narayankuri byl zapojen vysokozdvižný těžební stroj na dobývání uhlí, a to hned vedle šachty, kam vesničané vstoupili s úmyslem krást uhlí, když se nad nimi propadla uhelná vrstva a uvěznila je uvnitř šachty, napsal server timesofindia.com.

Je to skutečně alarmující událost, že k nelegální těžbě docházelo v aktivním důlním projektu hned vedle místa, kde námi najatý dodavatel těžil uhlí. Požádali jsme dodavatele, společnost Gainwell Commosales, o vysvětlení a podnikneme odpovídající kroky,“ uvedl Niladri Roy, provozní ředitel společnosti Eastern Coalfield Limited (ECL).

V Indii teprve začínají odsiřovat uhelné elektrárny

Incident také vedl orgány ECL k tomu, aby v dole rozmístily stráže a příslušníky CISF, což opoziční politické strany požadovaly již několik měsíců.

Bansagopal Chowdhury, bývalý dvojnásobný poslanec z volebního obvodu Asansol Lok Sabha, uvedl, že již 9. září napsal řediteli společnosti ECL dopis, v němž jej upozornil na krádeže uhlí, k nimž dochází v Narayankuri, a na nebezpečí, které z toho plyne pro vesničany.

„Dodavatel je ruku v ruce s uhelnými mafiemi, které umožňují krádeže uhlí, a ohrožuje tak životy místních lidí, které láká do dolů za rychlými a snadnými penězi. Upozornili jsme na to ECL a policii, ale nic se nestalo,“ řekl Chowdhury.

V dole nezůstala žádná těla a my můžeme obnovit práci. Ale bereme si z tohoto případu ponaučení a plánujeme zvýšit povědomí mezi vesničany, aby se již nezapojovali do nelegální těžby, která může vést ke katastrofám, jako byla tato,“ uvedla společnost ECL.