V jihoafrickém dole propukly násilnosti

JAR_twitter

Demonstrace za vyšší mzdy přerostla v násilnosti. Foto: Twitter AMCU

Téměř 60 stávkujících jihoafrických horníků bylo zatčeno po násilnostech, které propukly během demonstrace, při níž zaměstnanci dolu Wonderfontein vlastněném společnostmi Glencore a Shanduka Group požadovali vyšší mzdy.

Sdružení horníků a stavební unie (AMCU) vydalo prohlášení, ve kterém uvádí, že ozbrojená ochranka střílela na pracovníky. Podle Reuters ale zaútočili naopak demonstranti, kteří společně se členy AMCU zastrašovali ostatní zaměstnance a ničili okolní farmy i další majetek.

Čtěte také:
Ukrajina už nebude dovážet uhlí z JAR
Putin chce Kyjevu utnout dodávky uhlí

Výroba v uhelném dole Wonderfontein byla zastavena po dobu tří týdnů poté, co se členové AMCU rozhodli vstoupit do stávky. Požadují, aby jejich základní měsíční plat byl zvýšen z 265 na 530 dolarů, chtějí rovněž zdvojnásobení příspěvků na zdravotní péči, dopravu a bydlení, uvedl server mining.com.

Zatímco první týden stávky byl docela klidný, v posledních dvou týdnech začaly násilnosti, což vedlo k získání soudního příkazu proti AMCU a jejím členům, aby se zdrželi násilných činů v dole,“ uvedla v prohlášení společnost Glencore.

Vedení dolu požaduje urychlené setkání s představiteli odborů, jehož výsledkem má být okamžité zastavení násilí.

Mohlo by vás zajímat:
Sjednotí Rusko energetiku EU?
Z polského boje o uhlí může těžit Rusko
Lžíce bagru dle ruských tradic