Doba čtení:2 m, 27 s
Společnost OKD je mezi hlavními partnery akce pojmenované Revírní pohodová 50 a trasy v pohornické krajině pomáhá vybírat prakticky celý odbor rekultivací a pozemků. Foto: OKD

Na Hornické slavnosti OKD naváže v neděli 18. září v parku Boženy Němcové v Karviné  program laděný ve sportovním duchu. V Karviné vůbec poprvé odstartuje ultramaratonský běh na padesát kilometrů. Ale též závody na jednadvacet či pět kilometrů, štafeta, běhy pro děti, s kočárky i s pejsky.

Společnost OKD je mezi hlavními partnery akce pojmenované Revírní pohodová 50 a trasy v pohornické krajině pomáhá vybírat prakticky celý odbor rekultivací a pozemků. „S kolegy jsme projížděli na kolech krajinu prakticky u všech dolů v okolí Karviné i Orlové, abychom udělali návrhy možných tratí. Takových, aby se daly závody udělat s co nejmenším dopravním omezením a co nejbezpečněji pro jejich účastníky. Zjišťovali jsme jak propustnost komunikací, tak vhodnost pro případné cyklistické využití. My je máme prošlápnuté a teď by je mohla poznat i širší veřejnost,“ uvedla pro Měsíčník Horník vedoucí útvaru Jana Theodosisová.

Pořadatelé ze spolku Madleine (neziskovky podporující kulturu, sport i znevýhodněné děti), atletického oddílu TJ Jäkl Karviná s agenturou ORANGE a hlavním partnerem – zdravotní pojišťovnou RPB – chtějí představit pohornickou krajinu Karvinska. „Každý závod má svůj příběh. Ale závod Poho50 přichází s něčím naprosto výjimečným. Více než dvě stovky let formovala okolí nadlidská síla horníků a jejich životní příběhy. Nyní se přetvořená krajina vrací do náručí přírody v unikátní a dechberoucí symbióze průmyslu, fauny a flory,“ uvedli organizátoři. A připomínají, že po mnoho let těžbou formovaná krajina se nyní probouzí – tam, kde se dříve kopalo uhlí, se vrací zeleň i ohrožené rostlinné či živočišné druhy, otevírá se tu prostor novým příležitostem, k nimž patří také pohyb a sport. „Věříme, že se nám podařilo připravit závod, který běžce provede nejzajímavějšími částmi pohornické krajiny a ukáže jim její krásu. Na startovní čáru se může postavit úplně každý, tratě jsou připraveny pro každou výkonnostní úroveň. Stačí si vybrat a přibrat můžete i kočárek či pejska,“ vzkazují pořadatelé.

OKD se vrátila k zisku. Vydělala stamiliony

Nejdelší – padesátikilometrový – závod bude i součástí Mistrovství ČR v běhu na dlouhých tratích. Stejně jako půlmaraton či pětka povede okolo revitalizovaného Karvinského moře a pak i dobývacími prostory šachet Darkov, 9. květen či ČSM. „Chceme, aby se spojila energie mnoha generací horníků s energií nejedné generace běžců v myšlence nového sportovního svátku,“ zní z organizačního týmu.

Revírní pohodová padesátka otevírá online registraci na webu https://www. poho50.cz/, a to do 11. září do 23:59 hodin. Dále se bude možné přihlásit na místě prezentace závodu v neděli 18. září v karvinském Parku B. Němcové od 9 do 11 hodin. Padesátikoruna z každého startovného jde na dobročinnou aktivitu spolku Madleine. Účastníci zapsaní do 5. září mohou počítat s pamětními medailemi, veškerým servisem (elektronické měření časů i mezičasů, občerstvení na trati, SMS výsledky, zázemím s toaletami, depozitem věcí), chybět nebude ani doprovodný program.