V Meziboří pomáhá uhlí sportu

Meziboří. Foto: Oldřich Hájek

Případný výpadek financí od těžebních firem by měl negativní vliv na podmínky pro sportovní aktivity mládeže v Meziboří. Serveru iUHLI.cz to sdělil starosta Meziboří Petr Červenka. Dodal, že spolupráce s těžaři je výborná.

Příjmy z úhrad dobývacího prostoru a z vydobytých nerostů činí na základě uzavřených darovacích smluv asi procento běžných výdajů obce, žádné další peníze od těžařů město nedostává, dodal Červenka. Rozpočet města, kde v současné době žije asi 5000 obyvatel, je na rok 2015 vyrovnaný, počítá s příjmy a výdaji ve výši 66,5 milionu korun.

Na rozpočty obcí by v budoucnu mohla mít vliv také novela horního zákona, kterou schválila vláda a nyní se jí budou zabývat poslanci. Podle novely má jít od těžařů na poplatcích z povrchové těžby hnědého uhlí obcím nově 33 procent a zbytek putovat do státního rozpočtu. Dříve šlo 75 procent obcím a 25 procent státu. Červenka to považuje za nehorázné.

Město Meziboří se nachází více než 100 km severozápadně od Prahy na úpatí Krušných hor. Vzniklo z původní podhorské vesničky Schönbach. Titul města získalo v roce 1960. Okolní krajina nabízí mnoho příležitostí pro sportovní vyžití, zejména pro pěší a cykloturistiku.

Přímo ve městě se nachází sportovní hala se saunou, tenisové kurty, v roce 2004 bylo dokončeno hokejbalové hřiště, lyžařská sjezdovka, stadion, fotbalové hřiště. K regeneraci je možno využít dvou rehabilitačních zařízení. Město je členem Euroregionu Krušnohoří, Sdružení obcí regionu Krušných hor, Svazu měst a obcí ČR, Hospodářské a sociální rady Mostecka.

Mohlo by vás zajímat: Města chtějí těžaře