Podíl obnovitelných zdrojů na produkci elektřiny v Německu se loni podle výpočtu Fraunhoferova institutu zvýšil na rekordních 62,7 procenta. Celkový objem elektřiny z obnovitelných zdrojů se vyšplhal na 275,2 terawatthodiny (TWh), což byl proti předchozímu roku nárůst o 4,4 procenta. Německo ale musí stále více elektřiny dovážet.
V roce 2023 Německo poprvé dovezlo více energie, než jí vyvezlo. Loni se deficit v tomto ohledu ještě zvýšil, a to z 9,2 TWh na 24,9 TWh. Z Česka Německo dovezlo o 2,8 TWh více elektřiny, než kolik do Česka vyvezlo.
Nejdůležitějším zdrojem energie byly v loňském roce ve spolkové republice větrné elektrárny, které se na výrobě elektřiny podílely z 33 procent a zajistily 136,4 TWh. Fotovoltaické elektrárny byly zodpovědné zhruba za 14 procent. Proti roku 2023 produkce elektřiny za pomoci fotovoltaiky stoupla o 10,8 TWh na 72,2 TWh, což představuje nárůst o 18 procent.
Jen do listopadu se podle Fraunhoferova institutu v Německu nainstalovala fotovoltaická zařízení s kapacitou 13,3 gigawattu, čímž se podařilo překonat vládní plány. Ty počítaly se 13 gigawatty za celý rok.
Poprvé po desítkách let byla na nule produkce elektřiny z jaderných elektráren, z nichž poslední se v Německu uzavřela v dubnu 2023. V posledním roce jejich fungování z jádra pocházelo 6,3 procenta energie, která se v Německu vyrobila.
Díky zvyšujícímu se podílu energie z obnovitelných zdrojů a úbytku elektřiny z uhelných elektráren klesly emise oxidu uhličitého (CO2) z produkce elektřiny od roku 2014 zhruba na polovinu. Z 312 milionů tun CO2 se snížily na 152 milionů tun.