V Polsku jsou tisíce nakažených horníků

Největší přírůstek nakažených v poslední době zaznamenali mezi horníky zaměstnanými u společnosti JSW, kde se nakazilo 1386 lidí. JSW je největším producentem koksovatelného uhlí v Evropské unii. Foto: wikipedia.org mariuszjbie

Padesátka nových případů nákazy koronavirem se od soboty do neděle potvrdila mezi horníky dvou uhelných společností ve Slezsku na jihu Polska, upozornil zpravodajský server Onet.pl. Nakažení havíři z uhelných dolů – celkem 3232 k nedělnímu dopoledni – představují téměř polovinu z 6958 potvrzených případů nákazy v regionu.

V celém Polsku s přibližně 38 miliony obyvateli dosud zaznamenali 21 440 případů koronaviru a přes tisíc úmrtí. Zhruba třetina všech případů v zemi připadá na hustě osídlené Slezsko, které představuje region s největším počtem nakažených. Polovina z nich jsou horníci, upozornila televize TVN 24.

Polská ekonomika se stále opírá o uhlí. Následky pandemie v odvětví jsou bolestné, upozornil list Gazeta Wyborcza. Například společnost JSW za první čtvrtletí vykázala ztrátu skoro 209 milionů zlotých (asi 1,26 miliardy korun), zatímco před rokem zakončila čtvrtletí se ziskem téměř 410 milionů zlotých.

Kvůli nákaze muselo pět dolů načas zavřít. Podle pamětníků se cosi podobného stalo v roce 1980, kdy se ale stávkovalo proti komunistickému režimu. Nyní tyto doly těžbu obnovují. Například v dole Bobrek v Bytomi, který patří firmě Weglokoks a ve kterém se zatím potvrdilo 545 případů nákazy, již těžba překročila polovinu běžného výkonu.

Čtěte také:
Polsko potřebuje Turów pro přeměnu energetiky
Poláci v tichosti rozšiřují důl na hranicích

Největší přírůstek nakažených v poslední době zaznamenali mezi horníky zaměstnanými u společnosti JSW, kde se nakazilo 1386 lidí. V karanténě bylo 322 osob. Největší ohnisko nákazy u JSW představuje důl Pniówek, na jehož osazenstvo připadá 1257 infikovaných.

Mírně vzrostl i počet případů v dolech společnosti PGG: do neděle jich bylo 1392 a asi dvě tisícovky zaměstnanců jsou v karanténě.

Doly se staly ohniskem infekce zhruba v první dekádě května. K rozšíření nákazy v dolech podle Onetu mohl vést i původní názor báňského ústavu GIG, že pod zemí se virus nešíří, protože na to nemá podmínky. Názor sdílel i vládní zmocněnec pro hornictví, který mezitím skončil ve funkci.

Vyšetření horníků začala rozhodně příliš pozdě,“ řekl Onetu dlouholetý havíř Tadeusz Grzenia, vyznamenaný prezidentem Andrzejem Dudou. „Když se nákaza začala rozrůstat, u vchodu do dolů hned namontovali termovizní kamery pro měření teploty, nařídili nosit masky. Zavedli všechna opatření, ale kvůli specifickým podmínkám je nelze vždy dodržovat. Těžko si lze udržet odstup, když se dělá v partách a práce vyžaduje být blízko u sebe. Nejde jen o práci. Ve sprchách horníci stojí jeden vedle druhého, myjí si navzájem záda. Jestli se nakazil jeden, určitě se nakazí i další,“ řekl.

U vjezdu do dolů mezitím vznikla kontrolní stanoviště se zdravotníky v kombinézách. Při tomto „prosévání“ bylo otestováno více než 36 000 horníků a u 2555 se koronavirus potvrdil.

Tato vyšetření jsou jedním z preventivních kroků, které mají zajistit osazenstvu bezpečí a udržet doly v chodu,“ uvedl šéf JSW Włodzimierz Hereźniak podle časopisu Wprost. Firma podle něj zakoupila testy na koronavirus, a tak „prosévání“ nahradí testování po jednotlivých směnách.