Doba čtení:59 s
Horníci byli nalezeni v dole Pniówek, kde došlo v loňském dubnu k výbuchu metanu.
Foto: wikimedia.org

Polští záchranáři našli v uhelném dole Pniówek na jihu Slezského vojvodství těla pěti horníků, kteří se pohřešovali po sérii výbuchů metanu z loňského dubna. Při neštěstí 16 lidí zemřelo, z nichž sedm bylo oficiálně označovaných za nezvěstné. Třicet horníků a důlních záchranářů tehdy utrpělo zranění.

Kvůli těžkým podmínkám, v jakých se záchranná akce koná, přeprava nalezených horníků na povrch potrvá asi den,“ řekl agentuře PAP Tomasz Siemieniec, mluvčí firmy Jastrzebska Spólka Wenglowa (JSW), které důl patří.

Soud: Těžba v Turowě může pokračovat

Televize TVN24 uvedla, že podle neoficiálních informací nalezená těla patřila členům záchranného týmu, který po prvním výbuchu metanu vyrazil do podzemí na pomoc kolegům.

Záchranáři se také pokusili dostat k tělům dvou zbývajících pohřešovaných horníků, nicméně podle Siemieniece to bylo příliš nebezpečné a místa, odkud budou vyproštěny pozůstatky pětice havířů, budou znovu uzavřena hrází. Kvůli přístupu k posledním dvěma havířům záchranáři vybudují jednu nebo dvě chodby, což zabere asi měsíc.

Aby bylo možné dostat se k pětici pohřešovaných, museli záchranáři vykopat chodbu v délce 350 metrů.