V přesunutém kostele v Mostě spadl kus stropu

6b

Kostel byl v roce 1975 přesunut o 841 metrů. Foto: Stanislav Štýs

Malý kus stropu upadl v přesunutém kostele Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Kvůli obavám o bezpečnost kostel prohlédl statik, který konstatoval, že je v pořádku.

Ukázalo se, že šlo jen o malý kousek klenebního žebra. Všechny akce v kostele budou pokračovat podle plánu. „Odpadl nám kousek klenebního žebra, museli jsme nechat prohlédnout kostel statikem, jestli to byla jen místní porucha klenby, nebo porucha statiky. Naštěstí se ukázalo, že se jedná jen o lokální záležitost poškozeného žebra,“ řekla Právu správkyně kostela Ludmila Klimplová.

Čtěte také:
Kostel by stál uprostřed lomu
Největší jezera v ČR vznikla díky těžbě uhlí

Odpadnutí kousku žebra způsobila větší vzlínavost vody. Žebro bylo již mírně poškozené po přesunu kostela před více než 40 lety. „V březnu, až bude teplo, tak se žebro opraví,“ uvedla Klimplová.

Plánované akce v kostele pokračují nadále bez omezení, například na Štědrý den se v kostele odpoledne uskuteční vánoční odpoledne, kde si děti i dospělí mohou vyzkoušet vánoční zvyky, jako je například lití olova či si odnést domů betlémské světlo. „Pod místem v rohu vedle varhan máme akorát lešení a návštěvníky tam nepouštíme, jinak kostel funguje normálně,“ dodala Klimplová.

Kostel byl vystavěn po požáru starého města Most v roce 1515 na místě raně gotické baziliky. Stavba chrámu zasvěceného Nanebevzetí Panně Marii byla zahájena roku 1517 a trvala až do začátku 17. století.

Při likvidaci starého města Mostu z důvodu těžby uhlí byl kostel přesunut v roce 1975 o 841,1 metru do blízkosti barokního špitálu s gotickým kostelem sv. Ducha. Od roku 1988 je kostel přístupný veřejnosti.

Mohlo by vás zajímat:
Jezero Medard bude patřit mezi západočeské unikáty
Jezero Most bude rájem pro rybáře
Z lomu je třetí největší jezero v ČR