V hnědouhelné elektrárně Prunéřov II se staví nová plynová kotelna a připravuje se propojení do Kadaně u Chomutova. Město bude zásobováno teplem z Prunéřova. Modernizace elektrárny zahrnuje také stavbu kogenerační jednotky pro výrobu elektřiny a tepla, uhlí nejpozději do roku 2030 nahradí nové nízkoemisní a bezemisní zdroje, řekl ČTK mluvčí Skupiny ČEZ Ota Schnepp. Investice v lokalitě Prunéřov II je za více než pět miliard korun.
Práce začaly o prázdninách budováním přeložek a nových přípojek inženýrských sítí a vytyčením výkopů pro položení základů nové plynové kotelny. Ta se bude stavět jako první, na místě je už horkovodní kotel o hmotnosti 71 tun. „Celková změna a modernizace dodávek tepla spojená s koncem uhlí probíhá na straně výroby, rozvodů, a tudíž odběratelů se nedotkne,“ uvedl Schnepp.
V Elektrárně Ledvice se loučili s prázdninami
Pro Prunéřov byl vybrán typ kotle, který splňuje požadavky a nároky pro lokální a dálkové zásobování teplem. „Díky použití vysoce vyvinutých hořákových systémů a pečlivému odladění nejlepší kombinace kotel/hořák zaručuje nízkoemisní spalování, takže je velmi šetrný i k životnímu prostředí. Má účinnost více než devadesát procent a dokáže ji udržet i při nízkých výkonech,“ uvedl Rostislav Díža, ředitel ČEZ Teplárenské. Nová plynová kotelna zajistí dodávky tepla pro Klášterec nad Ohří, Chomutov a Jirkov i Kadaň.
Vedle výstavby nové teplárny v Prunéřově pokračuje ČEZ také v přípravě teplárenského propojení z Prunéřova do Kadaně, kterou budou nové prunéřovské zdroje v budoucnu také zásobovat teplem.
Skupina ČEZ na jaře oznámila, že investuje do roku 2030 sto miliard korun do transformace energetiky a teplárenství v Ústeckém kraji. Díky tomu by se měl zachovat systém centrálního zásobování teplem, který funguje desetiletí ve většině větších měst v kraji.