V areálu elektrárny Prunéřov usadili pracovníci s pomocí jeřábu plynový horkovodní kotel o výkonu 26 megawatt. Plynová kotelna bude alternativním zdrojem ke stávajícímu uhelnému bloku. Zásobovat bude teplem nejprve pouze v létě a později celoročně Chomutov, Jirkov a Klášterec nad Ohří. Řekl to Radim Seidler, technický a investiční ředitel ČEZ Teplárenské.
Modernizace elektrárny zahrnuje také stavbu kogenerační jednotky pro výrobu elektřiny a tepla. Nové nízkoemisní a bezemisní energetické zdroje Skupiny ĆEZ nahradí do roku 2030 v Ústeckém kraji uhlí, uvedl mluvčí Skupiny ČEZ Ota Schnepp.
Prvním takovým zdrojem je plynová kotelna. S jejím zprovozněním se počítá na jaře 2025. Kotel vyrobený v Německu o váze 71 tun dnes naložil jeřáb a převezl na připravené místo, náročný přesun trval několik hodin. Kolem kotle postaví dělníci ocelovou konstrukci, nakonec opláští budovu. V zimě namontují odborníci potrubí a s uvedením do provozu se počítá podle Seidlera na jaře 2025. „V době nízké výkupní ceny elektřiny bude možné využívat pro teplárenství pouze tento plynový kotel,“ řekl Seidler.
Pro Prunéřov byl vybrán typ kotle, který splňuje požadavky a nároky pro lokální a dálkové zásobování teplem. Díky použití vysoce vyvinutých hořákových systémů a pečlivému odladění nejlepší kombinace kotel/hořák zaručuje nízkoemisní spalování. Má účinnost více než devadesát procent a dokáže ji udržet i při nízkých výkonech.
Náklady na plynovou kotelnu přesahují podle ředitele sto milionů korun. Provoz je v porovnání se stávajícím uhelným blokem, který vyprodukuje 3,8 milionu tun oxidu uhličitého, ekologičtější. Ročně bude kotelna vypouštět 44 000 tun CO2. V nedalekých Tušimicích se buduje stejný zdroj, kotel tam bude mít výkon deset megawatt a bude zapojen do soustavy. „V případě nenadálé situace bude zajištěno zásobování teplem pro všechny zákazníky,“ poznamenal Seidler.
Do budoucna plánuje ČEZ Teplárenská zásobovat teplem i Kadaň horkovodem přímo z Prunéřova, kde budou v druhé etapě ještě další dva kotle, kogenerační jednotka, dva biomasové kotle a akumulační zásobníky tepla. Náklady na celkovou modernizaci elektrárny Prunéřov přesahují pět miliard korun. Vše bude připraveno nahradit uhelnou elektrárnu od roku 2027. „Je na strategii ČEZ, jakým způsobem se rozhodne provozovat kombinaci uhelného bloku a nových zdrojů,“ uvedl Seidler. Se všemi stávajícími zaměstnanci v Prunéřově ČEZ Teplárenská počítá i do budoucna.
V Prunéřově stály dvě hnědouhelné elektrárny, provoz Prunéřov I skončil v červnu 2020, demolici uzavřel odstřel dvousetmetrového komína o tři roky později.