Doba čtení:1 m, 50 s

Solar panels

Své odpůrce nemají jen uhelné a jaderné elektrárny. Občané amerického městečka Woodland v Severní Karolíně odmítli výstavbu solární elektrárny. Bojí se rakovinového onemocnění, nezaměstnanosti, odchodu mladých lidí i toho, že solární panely vysají ze Slunce všechnu energii.

Panely nové výstavby měly být umístěny daleko od centra města, lidé přesto řekli projektu firmy Strata Solar jasné ne. Bojí se dopadů na své zdraví, ale i vegetaci, která podle nich trpí kvůli solárním panelům. Obavy vyjádřili na zasedání městské rady, které předložili i petici občanů za zákaz výstavby, napsal server Aktuálně.cz.

Bývalá učitelka Jane Mannová uvedla, že solární panely škodí místní vegetaci. Brání prý rostlinám ve fotosyntéze, tudíž i v růstu. Sama se přesvědčila, že rostliny v okolí panelů jsou hnědé a mrtvé. „Chci vědět, co se bude dít. Chci informace. Už toho bylo dost. Nevidím pro město žádný zisk,“ řekla na zasedání rady.

Její manžel Bobby Mann varoval před vysátím energie ze Slunce. To by mohlo vést ke konci života i byznysu ve Woodlandu. Manželé se také odvolali na vysoký počet úmrtí lidí na rakovinu v této oblasti a tvrdili, že jim nikdo nemůže s jistotou říci, že nemoc nevyvolaly právě solární panely. Již dříve totiž rada schválila stavbu solárních farem dvěma společnostem, z nichž jedna právě panely vztyčuje.

Čtěte také:
Zelená energie? Ďáblova alternativa
Polský gigant PGE to zkouší se soláry

„Neexistují žádné negativní dopady. Solární farma je úžasný způsob pro nemovitosti, jako jsou tyto. Panely nečerpají další sluneční světlo,“ pokoušel se vysvětlit podstatu solární energie mluvčí společnosti Brent Niemann s tím, že využívají jen netoxické materiály. Spotřebovává se také jen ta sluneční energie, která zasáhne panely přímo a ty ji následně vedou do elektrické sítě, což by mělo snižovat účty za energie ve Woodlandu.

Ani tento argument nepřesvědčil obyvatele městečka, kteří mají z rostoucích solárních polí strach. Mary Hobbsová, která žije v oblasti přes 50 let, tvrdí, že z jejich domova se pomalu stává město duchů. Její dům je prý obklopen solárními panely, což údajně snižuje jeho hodnotu. Na celém byznysu podle ní vydělávají jen společnosti a majitelé půdy, kteří své pozemky poskytují k výstavbě.

Mohlo by vás zajímat:
Topolánek: Nenásledujme sebevražedné Německo
iUHLI.tv: „Zelené“ peníze už Češi neuvidí
Německá Energiewende ohrožuje chudé

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa