Doba čtení:2 m, 36 s
Ilustrační foto: OKD

Zástupci vlády a Moravskoslezského kraje se dnes shodli na nutnosti postupného útlumu těžby v černouhelné firmě OKD, kterou vlastní firma New World Resources (NWR). Té už ale horníci nevěří.

Mezi odboráři OKD a starosty měst na Karvinsku převažovaly především obavy z budoucnosti. Na práci v OKD jsou závislé tisíce rodin a hledat nové uplatnění pro propuštěné horníky bude velmi problematické.

„Vedení OKD má snahu situaci řešit ve vztahu k regionu, ale vedení NWR má jiné zájmy. Vláda by měla hledat řešení společně jak s odbory, tak s vedením OKD. Naším cílem je udržet těžbu tam, kde je to možné a tam, kde už to není reálné, utlumovat těžbu postupně, aby propouštění bylo pozvolné. Naší podmínkou pak je, aby lidé odcházeli se ctí, tedy se slušným odstupným, které jim garantuje kolektivní smlouva,“ řekl předseda odborů OKD Jaromír Pytlík.

Jsme připraveni vyprovodit všechny nečesky mluvící manažery a vlastníky

Podle šéfa hornických odborů Jana Sábela jsou odbory zděšeny tím, kam bývalý většinový vlastník Zdeněk Bakala a NWR firmu dostali. „Chceme kopat uhlí, chceme pravidelně každý měsíc mzdy, v případě, že by došlo k postupnému útlumu, zajistit sociální program. Jsme připraveni vyprovodit všechny nečesky mluvící manažery a vlastníky,“ varoval Pytlík.

Čtěte také:
Tripartita chce útlum OKD v režii státu
Mládek: Nejde jen o Paskov, hrozí konkurz

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) uvedla, že její resort se na možné propouštění v OKD již začal připravovat. „Jsme připraveni posílit úřady práce i naše nástroje, jako například aktivní politiku zaměstnanosti. Potřebujeme ale znát přesnou strukturu zaměstnanců a také časový harmonogram,“ dodala Marksová.

Zvažujeme různé možnosti

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) chce, aby zaměstnanci OKD znali pravdu o současném stavu, skutečných požadavcích NWR, a na druhé straně o způsobech řešení a pomoci, kterou vláda připravuje. „Zvažujeme různé možnosti. Důležitý ale bude postoj majitelů OKD/NWR, se kterými se máme sejít začátkem ledna,“ řekl Mládek.

„Nechceme, aby stát nalil do OKD peníze, ale myslíme si, že nejlepší cestou je přijatelnou formou udržet těžbu a práci, než dávat miliardy v sociálních dávkách nezaměstnaným horníkům a dalším zaměstnancům stovek dodavatelských firem, kteří se ocitnou bez práce,“ řekl Jiří Cienciala, vládní zmocněnec pro Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj.

Měli bychom rozdělovat, co je zdejší společnost OKD, a co je společnost NWR

Hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák (ČSSD) upozornil na to, že kraj sám může další vývoj v OKD ovlivnit jen minimálně. „Chceme se podílet na řešení problémů těžby tak, aby dopady na region byly co nejmenší, ale klíčová v této situaci je a bude role státu a vlastníka OKD, kterým je společnost NWR. Měli bychom rozdělovat, co je zdejší společnost OKD, a co je společnost NWR, jejíž aktivity a závazky jsou poněkud nejasné,“ konstatoval Novák.

Zároveň připomněl, že přímo na práci v OKD je závislých určitě nejméně 10 tisíc občanů, v OKD jsou navíc rozhodně nadprůměrné mzdy. Problémy firmy zasáhnou ale mnohem větší okruh lidí a budou se týkat nejen Karviné a Karvinska, ale i širšího regionu.

Mohlo by vás zajímat:
ČSSD peníze OKD nedá, stát Paskov nekoupí
Bakala: Žralok pravdy a lásky
OKD nemůže v současné podobě přežít

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa