Česko by rozhodně nemělo jít v energetické politice po stopách sousedního Německa. Řekl to předseda výkonné rady Teplárenského sdružení České republiky a bývalý premiér Mirek Topolánek.
Němci se podle něj rozhodli naprosto sebevražedně zastavit výrobu z jádra, radikálním způsobem omezit výrobu z uhlí, naprosto protiprávně a protievropsky dotovat jen elektrárny, které potřebují k udržení sítě, a vsadit všechny dotace na obnovitelné zdroje. „To je cesta, kterou bychom neměli chtít jít,“ uvedl Topolánek.
Pravidla platí pouze pro malé a slabé státy, pro ´velké hráče´ neplatí nic
Tuzemská energetika, z hlediska mixu jednotlivých zdrojů dříve velice dobře založená, dnes podle Topolánka doplácí na to, že Česko dělá chybná vládní i investiční rozhodnutí. Vina však není na straně českých politiků, ale Bruselu. Příkladem je například takzvaný solární boom. Také neprolomení limitů hnědého uhlí na lomu ČSA označil Topolánek za chybu vyplývající z evropské diskvalifikace fosilních paliv, například uhlí a zemního plynu. Naopak letos schválenou Státní energetickou koncepci považuje za dobrý materiál, napsaly Finanční noviny.
Topolánkovi vadí zejména rozdílný přístup Bruselu k jednotlivým členským státům osmadvacítky. „Pravidla totiž platí pouze pro malé a slabé státy, pro ´velké hráče´ neplatí nic,“ poznamenal expremiér.
Čtěte také:
Topolánek: Jsem pro využívání tuzemského uhlí
Německá Energiewende ohrožuje chudé
Kromě německého přístupu Topolánek nesouhlasí ani se záměrem Evropské komise vzkřísit systém takzvaných emisních povolenek, které vznikly s cílem snižovat objem vypuštěných skleníkových plynů. „Nikdy se jí to nepodaří. Jde o nesmyslný a netržní nástroj,“ uvedl. Řešením, jak vysokým emisím skleníkových plynů zabránit, je podle Topolánka zavedení takzvané uhlíkové daně. Systém by měl fungovat tak, že lidé by uhlíkovou daň platili například v ceně paliva při tankování u benzinových pump nebo v ceně paliva pro výrobu energie, včetně lokálních topenišť. „Uhlíková daň relativně spravedlivě řeší zpoplatnění škodlivých emisí u jednotlivých paliv. A to jak u malých topenišť, tak i u malých a velkých výroben, v dopravě a v průmyslu,“ dodal Topolánek.
Mohlo by vás zajímat:
Analytici: Němci s uhlím počítají
Topolánek: Schválení koncepce je jen začátek
Teplárenské sdružení: Jen Bílina nestačí