V Sokolově se OKD opakovat nebude

Předseda Sdružení odborových organizací Sokolovské uhelné Jan Smolka (vlevo) a předseda představenstva společnosti Jiří Pöpperl při podpisu kolektivní smlouvy. Foto: odbory.info

Naším hlavním posláním je zabezpečit dobrou kolektivní smlouvu a podmínky pro zaměstnance, což není vůbec snadné, řekl předseda Sdružení odborových organizací Sokolovské uhelné Jan Smolka v rozhovoru pro webové stránky společnosti, jehož zkrácenou verzi přinášíme.

V posledních letech se o odborech Sokolovské uhelné mluví hlavně v souvislosti s letní rekreací pro děti zaměstnanců, nebo u hladkém uzavírání kolektivní smlouvy. To je opravdu na Sokolovské uhelné taková pohoda?

Řada věcí je složitější, než to na první pohled vypadají. Letní rekreace jsou jen jakási nadstavba, ale naším hlavním posláním je samozřejmě domluvit vyjednat a zabezpečit dobrou kolektivní smlouvu a tím i nastavit podmínky pro naše zaměstnance ve společnosti. A tam to někdy není vůbec snadné.

Čtěte také:
Sokolovská uhelná nabírá lidi
Sokolovem prošel průvod havířů

Jak jsou na tom zaměstnanci Sokolovské uhelné v porovnání s regionem?

Řekl bych, že velmi dobře. Například máme osobní účet zaměstnance, na který firma přispívá určitou částkou měsíčně a zaměstnanec s ní může disponovat ať je to například využitím na stravování, dětskou rekreaci, rehabilitace, zdravotní pomůcky. To není úplně běžné, v podobném rozsahu to nabízí velké a prosperující firmy jako je třeba automobilka Škoda a podobně. Ale je tu i možnost využití příspěvků mimo osobní účet zaměstnance, kde mají naši zaměstnanci možnost vstupu do fitness zdarma, dále mají možnost čerpat až 600 Kč na rehabilitace a masáže, další je třeba možnost využít nabídku pro děti ve formě členství v golfovém klubu, a náklady na to vše hradí společnost. V neposlední řadě je to mimořádná prémie, která je vyplácena podle hospodářského výsledku Sokolovské uhelné. A ta za posledních x let byla vždy v plné výši, což znamená dalších více než 30 tisíc Kč v průměru na zaměstnance. Je toho celá řada. Ale nejdůležitější je stejně kolektivní smlouva a mzdy.

Jaká je vlastně pozice odborů v rámci společnosti?

Máme velmi slušnou organizovanost, která dosahuje 80 procent ze stavu zaměstnanosti, což je více než běžné. Celkem máme přes 2,5 tisíce členů. Pokud vím, v porovnání v jiných těžebních společnostech ta čísla nejsou tak vysoká. Je to hlavně o tom, že zaměstnanci Sokolovské uhelné vidí v členství v odborech a jejich činnosti nějaký smysl, určité zázemí a z dlouhodobého pohledu i to, že odbory jsou tady pro zaměstnance. I když nám to nechtějí někdy věřit.

V případě OKD ale ani angažování odborů příliš nepomohlo…

Oni se snaží, ale tam je diametrálně odlišná situace. Především byla jiná na začátku. U nás odbory podpořily manažerský způsob privatizace Sokolovské uhelné a jsem přesvědčen, že díky tomu se v Sokolově nedožijeme stavu, který nastal v OKD. Je to i díky vzájemné komunikaci, která se neodehrává na bázi účetních tabulek, ale na základě řešení každodenních problémů. S vedením firmy jednáme pravidelně, máme stanovené komise, ve kterých jsme přímo zúčastnění, a máme dostatek informací a není problém jednat i mimo stanovené termíny. A zcela běžně řešíme nejen rámcové věci, ale i pracovněprávní vztahy na úrovni jednotlivých zaměstnanců, ale i insolventní, půjčky, nebo dokonce rodinné a sociální věci.

Sokolovská uhelná v poslední době založila i řadu dceřiných společností. Týká se činnost vašeho sdružení i jich?

Máme členy i v dceřiných společnostech, máme na starosti i kluby seniorů a snažíme se tedy pomáhat jak zaměstnancům Sokolovské uhelné, tak těm v dcerách i mimo Sokolovskou uhelnou. A je možné vstoupit, i když člověk není zaměstnance SU, ale takzvané volné členství je samozřejmě za jiných podmínek, kdy třeba nemá nárok na benefity vyplývající ze sociálního fondu. Ale samozřejmě mu poskytujeme například poradenství, právní zastoupení i řadu dalších věcí.

Mohlo by vás zajímat:
Z bývalé šachty je dnes větrná farma
Kostel by stál uprostřed lomu
Místo uhlí vinohrady