V Srbsku staví novou uhelnou elektrárnu

Elektrárnu o výkonu 350 megawatt postaví ve městě Kostolac Číňané. Foto: wikipedia.org

Srbsko bude mít po téměř 30 letech novou elektrárnu. Čínská společnost ChinaMachinery and EngineeringCorp zahájila výstavbu nové uhelné elektrárny o výkonu 350 megawattů ve městě Kostolac, která bude druhou největší uhelnou elektrárnou v zemi.

Projekt v hodnotě 613 milionů USD (13,3 miliardy korun) je součástí širší dohody mezi Srbskem a Čínou, která zahrnuje také expanzi blízkého uhelného dolu a modernizaci současné uhelné elektrárny ve městě Kostolac, napsala agentura Reuters.

Čtěte také:
Plyn zatím v Evropě uhlí nenahradí
Balkán sází na uhlí

Na financování projektu se z 80 procent podílí čínská banka Export-Import Bank ofChina. Zbytek poskytne srbská vláda. Výstavba by měla být dokončena v roce 2020 a bude splňovat nejvyšší ekologické standardy, řekl novinářům Milenko Grčić, generální ředitel srbské elektrárenské firmy ElektroprivredaSrbije (EPS), která provozuje elektrárnu.

Na výrobě elektřiny v Srbsku mají dvoutřetinový podíl stárnoucí uhelné elektrárny. Zbytek pochází z vodních elektráren. Země nutně potřebuje modernizovat energetickou infrastrukturu, aby uspokojila rostoucí poptávku.

Energetický sektor v zemi je pod silným tlakem od povodní v roce 2014, které měly negativní dopad na doly dodávající uhlí elektrárnám. Produkce elektřiny v zemi se v prvních třech měsících roku snížila o 15 procent kvůli poklesu těžby uhlí vlivem mrazivých teplot.

Západobalkánské země, jako Bosna, Kosovo, Černá hora a Srbsko, plánují investovat miliardy eur do výstavby nových elektráren na uhlí, aby uspokojily rostoucí poptávku po elektřině v době, kdy staré elektrárny jsou postupně odstavovány z provozu. Ekologové se však domnívají, že investice do uhlí nejsou dobrým nápadem, protože vlády by mohly být donuceny investovat další stovky milionů eur do modernizace elektráren, aby splnily normy EU pro oblast životního prostředí, protože země usilují o členství v EU.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
VIDEO: Uhněte z cesty, jde uhelný obr