Doba čtení:1 m, 15 s
Uhelný důl Amasra je hlubinný důl provozovaný společností Amasra Taskomuru Isletme Muessesesi, dceřinou společností TTK, poblíž města Amasra v tureckém Bartinu. Důl se nachází v uhelné oblasti Zonguldak spolu s dalšími čtyřmi doly Armutçuk, Kozlu, Üzülmez a Karadon. Ilustrační foto: wikipedia.org.

Po výbuchu v uhelném dole v severním Turecku zůstalo pod zemí zablokováno několik desítek horníků. Zatím se na povrch dostalo 14 jejich kolegů, ale podle úřadů a tureckých médií jsou desítky horníků stále pod zemí.

Neštěstí se stalo v dole ve městě Amasra, které leží v pobřežní provincii Bartin. Starosta města Recai Çakir v rozhovoru s televizí Habertürk řekl, že v dole bylo v době výbuchu 87 lidí. Nahoru se dostalo 14 z nich, některým pomohli záchranáři, jiní to dokázali sami. Dva z nich byli zraněni. V dole podle starostových informací leží „bez hnutí“ šest těl, ale není jasné, za jsou tito lidé mrtví, nebo zranění.

Evropa bude dál čelit obřímu plynovému riziku

Podle guvernérky provincie Nurtaç Arslanové explozi způsobil transformátor a pod zemí uvázlo 49 lidí. „Právě teď je 300 metrů pod vchodem do dolu 44 lidí a v hloubce 350 metrů pět dalších,“ citovala guvernérku agentura Anadolu. Výbuch nastal v hloubce 300 metrů v 17:15 SELČ.

Na místo zamířilo několik záchranářských týmů, některé i ze sousedních provincií. Do Bartınu přijeli také ministr vnitra Süleyman Soylu a ministr energetiky a přírodních zdrojů Fatih Dönmez. Vyšetřování výbuchu zahájilo také vrchní státní zastupitelství v Bartınu.