V únoru asi Jamalem nepoteče plyn do Evropy

Moskva se v souvislosti s růstem cen plynu stala terčem obvinění, že se omezováním dodávek snaží přimět Německo a Evropskou unii k rychlému vydání povolení k provozu plynovodu Nord Stream 2, který má přivádět zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Foto: pixabay.com

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom si na únor zatím nezarezervovala žádnou kapacitu pro vývoz zemního plynu do Evropy prostřednictvím plynovodu Jamal. Informuje o tom agentura Reuters. Gazprom také oznámil, že export ruského plynu prostřednictvím plynovodů zatím v lednu vykazuje meziroční pokles o 41 procent.

Ačkoliv si Gazprom na únor žádné kapacity pro vývoz prostřednictvím plynovodu Jamal nezarezervoval v měsíční aukci, může tak ještě učinit prostřednictvím denních aukcí.

Plynovod Jamal, který obvykle přepravuje ruský plyn do západní Evropy, už čtyři týdny funguje v obráceném režimu. Plyn tak proudí z Německa do Polska, ukazují data německého provozovatele plynovodní sítě Gascade. Podle zdroje agentury Reuters blízkého Gazpromu by se měl ale plynovod během ledna vrátit k běžnému provozu, protože ruský podnik si pro tento měsíc koupil kapacitu pro dodávky směrem na západ.

Plyn opět prudce zdražuje. Kdo za to může?

Plynovod Jamal se obvykle podílí zhruba šestinou na celoročním vývozu ruského plynu do Evropy a Turecka. Obracený tok v Jamalu vytváří tlak na růst cen plynu v Evropě. Moskva se v souvislosti s růstem cen plynu stala terčem obvinění, že se omezováním dodávek snaží přimět Německo a Evropskou unii k rychlému vydání povolení k provozu plynovodu Nord Stream 2, který má přivádět zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Rusko však taková obvinění odmítá.

Ruské ministerstvo zahraničí opět vyzvalo německé regulátory a Evropskou komisi (EK), aby nebrzdili proces certifikace plynovodu Nord Stream 2. Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková nicméně prohlásila, že plynovod není v souladu s evropskými zákony.

Němci vypínají tři jaderné elektrárny

Spolková agentura pro sítě (Bundesnetzagentur) v listopadu oznámila, že proces schvalování plynovodu Nord Stream 2 dočasně pozastavila. Požaduje, aby provozovatel nejprve upravil svou obchodní strukturu podle německého práva. Šéf agentury Jochen Homann později uvedl, že plynovod nezíská povolení k provozu dříve než v červenci.