Doba čtení:2 m, 50 s
Uhelná elektrárna Hunter v Utahu bude v provozu až do roku 2042. Foto: wikipedia.org

Společnost Rocky Mountain Power nyní plánuje spalovat uhlí až do roku 2042; klimatolog označil toto rozhodnutí za „drastický krok zpět“.

Společnost Rocky Mountain Power loni na jaře oznámila, že plánuje vyřadit z provozu své poslední dvě uhelné elektrárny v Utahu do roku 2032. Minulý týden však největší výrobce elektřiny ve státě oznámil, že bude spalovat uhlí ještě o deset let déle.

Zákonodárci v Utahu tento krok vítají, přestože odborníci na klima a ekologické skupiny jej považují za významný krok zpět, napsal server yahoo.com.

Společnost PacifiCorp, mateřská společnost Rocky Mountain Power, minulý týden aktualizovala svůj integrovaný plán zdrojů, v němž podrobně uvádí, že nyní pracuje na tom, aby její uhelné elektrárny v Huntingtonu a Hunteru zůstaly v provozu až do svého původního data vyřazení, tedy do roku 2036, resp. 2042. To představuje dramatický posun oproti loňskému roku, kdy plán společnosti PacifiCorp počítal s vyřazením obou elektráren z provozu v roce 2032.

Zřícení mostu v Baltimoru zastavilo export uhlí

Za tímto obratem stojí vývoj týkající se federálních předpisů o přenosu ozonu. Stručně řečeno, žaloba vedla k tomu, že soud pozastavil uplatňování pravidla v Utahu, které by omezilo množství uhlí, jež může stát spalovat.

David Eskelsen, mluvčí společnosti Rocky Mountain Power, uvedl, že tyto změny v plánování v reakci na předpisy jsou běžnou součástí podnikání, protože společnost se snaží poskytovat spolehlivou energii za rozumnou cenu spotřebitelům na celém americkém západě.

Je to součást našeho pravidelného procesu, kdy se snažíme být dostatečně pohotoví, abychom mohli podle potřeby měnit naše plánování a spolehlivě tak uspokojit potřeby zákazníků v budoucnu,“ řekl.

Eskelsen poznamenal, že společnost Rocky Mountain Power, která dodává elektřinu zákazníkům v Utahu, Wyomingu a Idahu, stále usiluje o přechod na plně obnovitelné nebo bezemisní zdroje energie do roku 2050.

Logan Mitchell, klimatolog a energetický analytik společnosti Utah Clean Energy, označil obrat společnosti PacifiCorp v otázce odstavení uhelných elektráren v Utahu za „drastický krok zpět“.

Místo abychom investovali do nových, čistších a levnějších zdrojů, spoléháme na to, že se budeme snažit zalepit dohromady tyto uhelné elektrárny, které tu jsou už 50 let,“ řekl a dodal, že elektrárny v Utahu, které vypouštějí emise uhlíku, budou vyžadovat nákladnou modernizaci, aby mohly být nadále v provozu.

Kentucky vsadí na jádro. Zůstává ale uhelným státem

Poslanec Utahu Colin Jack naopak řekl, že se mu ulevilo, když PacifiCorp prodloužil životnost uhelných elektráren. „Jednou z klíčových věcí, které si musíme uvědomit, je, že uhlí je palivem, které udržuje světlo v Utahu a západních Spojených státech,“ řekl.

Jack sice připustil, že společnost Rocky Mountain Power plánuje do roku 2050 uhlí postupně přestat využívat, ale řekl, že zdroj, který ho nahradí – ať už to bude jaderná energie, nebo něco jiného – musí být v provozu dříve, než se Utah zbaví svých uhelných elektráren, na které je spolehnutí již desítky let.

Není jediným zákonodárcem, který takto uvažuje. Na letošním zasedání zákonodárného sboru v Utahu byl schválen zákon č. 224, který nařizuje společnosti Rocky Mountain Power, aby nadále využívala uhelné elektrárny jako „osvědčený dispečerský zdroj“ a zajistila tak obyvatelům Utahu nízké náklady na energii.

Cílem návrhu zákona je také zajistit, aby Utah mohl prodávat další energii z uhelných elektráren do jiných států, protože zákonodárci předpokládají, že poptávka po spolehlivé energii se zvýší, protože okolní státy budou agresivně přecházet na čistší zdroje.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa