Doba čtení:1 m, 11 s
Baltimore je druhým největším exportním uzlem pro uhlí ve Spojených státech. Foto: wikipedia.org

Havárie mostu v Baltimoru znemožňuje export uhlí z tamního přístavu. Většina ho směřuje do Indie. Baltimore je druhým největším exportním uzlem pro uhlí ve Spojených státech, na které připadalo 28 procent celkového exportu uhlí v roce 2023.

Baltimore je domovem dvou terminálů pro export uhlí, z nichž jeden vlastní železniční gigant CSX a druhý těžaře Consol Energy, dceřiná společnost Consolidated Coal. Oba terminály jsou uvnitř přístavu a zřícený most znemožňuje export, napsal server sharecafe.com.

To bude platit, dokud se port znovu neotevře. Mezitím lze uhlí přesměrovat na nedaleké Hampton Roads/Norfolk, ale to bude vyžadovat čas a zvýšené náklady a bude záviset na kapacitě přístavu.

Kentucky vsadí na jádro. Zůstává ale uhelným státem

Baltimore je druhým největším exportním uzlem pro uhlí ve Spojených státech, na které připadá 28 procent celkového exportu uhlí v roce 2023. Po přepravě kolem 20 milionů tun ročně až do roku 2022 vývoz z Baltimoru loni vzrostl na 28 milionů tun, hlavně kvůli rostoucí poptávce po americkém uhlí v Asii.

Přes Baltimore bylo exportováno celkem 19 milionů tun energetického uhlí, z toho 14 milionů tun směřovalo do Indie a zbytek do Evropy a na menší trhy. Zbytek tvoří koksovatelné uhlí pro ocelářský průmysl – většinou v Asii v čele s Japonskem a poté v Evropě.