Doba čtení:2 m, 48 s
Zvýšení ceny za elektřinu z větrníků v Bavorsku, kde fouká málo, je inovativním řešením, jak v této spolkové zemi podnítit zájem o jejich stavbu. Pomůže to však energetické bilanci Německa? Foto: pixabay.com

Zprávy, kterou na první pohled vypadají jako dezinformace, ale jsou pravdivé. Jakkoli nedávají smysl. Tentokrát z Německa.

Že jsou lesy důležité, si nejspíš uvědomují všichni. Důvodů je celá řada, výroba kyslíku, hlasitě vzývaná biodiverzita, ochlazování podnebí a přitahování srážek (zde a zde), nebo prostá možnost relaxace. Proto se lesy chrání. A nejen lesy, ale jednotlivé stromy. V případě Německa a větrných elektráren se však všeobecně přijatý pohled na význam lesa změnil. Ve prospěch větrných elektráren.

Reinhardswald je území v Hesensku, v centrálním Německu, na kterém se rozkládá starobylý les popisovaný již v pohádkách bratří Grimmů. Jeho rozloha přesahuje 200 čtverečních kilometrů a patří k největším lesním porostům v Německu (zde). A nejstarším. Od roku 2017 je vyhlášen přírodním parkem. Soud na konci loňského roku povolil v tomto lese pokácet 100 tisíc stromů, aby se tam místo nich mohly vztyčit 18 více než 200metrových větrných elektráren. Pro bližší představu, ve starém lese je na hektaru 200 až 300 stromů. Takže 100 tisíc stromů, při hustotě 200 stromů na hektar, představuje 500 hektarů lesa, tedy pět čtverečních kilometrů.

Žádost o vykácení stromů prosazovala místní organizace strany zelených. Ministryně Priska Hinz z této strany (zde) řekla, že „energie z větrných zdrojů je zásadní pro ochranu přírody a že je jedinou možností, jak ochránit lesy a klíčové ekosystémy”. Je v tomto kontextu pět kilometrů čtverečních lesa odpovídající cena?

Německo: Obří schodek v zahraničním obchodu s elektřinou

Když se však kvůli těžbě uhlí měla kácet část stohektarového Hambašského lesa (zde), konaly se proti tomu tisícihlavé demonstrace a nejradikálnější zelené bojůvky sváděly boje s policií (zde). Za Reinhardův les zřejmě nikdo demonstrovat nebude. Určitě ne zelené skupiny. Proč se jeden les kácet může a druhý ne? Jen proto, že tentokrát nejde o uhlí, ale o vrtule? A není dopad odlesnění na krajinu tak nějak stejný?

Vítr nefouká všude stejně. To také asi vědí všichni. Taková Ohňová země na jihu Jižní Ameriky je větrné energetice zaslíbená. Fouká tam pořád a žije tam jen pár lidí. Naopak sousední Bavorsko žádnou větrnou zemí není. Podobně jako třeba Česko (v tuzemsku je pro VTE vhodná pětina území, zde). Bez ohledu na to Zelení požadují, aby se tam stavělo podstatně víc větrných elektráren. Samozřejmě co nejrychleji.

Jenže ekonomická motivace investorů je kvůli nepříliš vhodným větrným podmínkám malá. Navzdory veškerým zvýhodněním a dotacím. Zelení proto přišli s neotřelým řešením, jak učinit větrnou elektřinu v Bavorsku výdělečnou.

Skutečnost, že ve srovnání se severem Německa VTE v Bavorsku dosáhnou jen zhruba polovičního výkonu, se jednoduše vyrovná zvýšením výkupní ceny. Elektřina z bavorských větrníků se podle Güntera Scherera, který na to upozornil (zde), bude vykupovat až o 55 procent dráž, než jinde v Německu.  A je to! Problém vyřešen! Kdo tenhle nápad, jak si poradit s přírodními zákonitostmi zaplatí? Němci a německé firmy. Celých 20 let totiž budou navíc, ke všem příplatkům, připlácet ještě 11,4 eurocentu za kilowatthodinu z každé bavorské větrné elektrárny. A to už se provozovateli elektrárny vyplatí!

Bavorské VTE budou evidentně ještě občasnějšími zdroji elektřiny, než ty na severu spolkové republiky. Takže o jejich reálném přínosu německé energetice a německé energetické bezpečnosti se dá s úspěchem pochybovat.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa