Doba čtení:1 m, 19 s
Hodnota importu elektřiny dosáhla kolem 5,7 miliardy eur, zatímco hodnota exportu činila jen zhruba 3,5 miliardy eur. Foto. pixabay.com

Německo v loňském roce vykázalo v zahraničním obchodu s elektřinou schodek 2,289 miliardy eur (téměř 58 miliard Kč). Za schodkem stály nákupy levnější elektřiny v zahraničí a ukončení provozu domácích jaderných elektráren. Informoval o tom dnes německý list Augsburger Allgemeine, který se odvolává na informace od spolkového regulačního úřadu Bundesnetzagentur.

Německo loni podle listu pokrylo dovozem přibližně 11 procent domácí spotřeby elektřiny. Hodnota importu elektřiny dosáhla kolem 5,7 miliardy eur, zatímco hodnota exportu činila jen zhruba 3,5 miliardy eur.

Mluvčí regulačního úřadu listu sdělila, že Německo má dostatečné kapacity k tomu, aby pokrylo domácí poptávku po elektřině i bez dovozu. „“Pokud se elektřina dovážela, bylo to tím, že v zahraničí byla levnější,“ uvedla. „Dovoz tedy zlevňuje elektřinu pro spotřebitele v Německu,“ dodala.

Německo přidává čtvrtý plovoucí LNG terminál

Jens Spahn z opoziční Křesťanskodemokratické unie (CDU) nicméně podrobil vysoký dovoz elektřiny a odstavení jaderných elektráren kritice. „Navzdory energetické krizi byly tři bezpečné a klimaticky neutrální jaderné elektrárny odstaveny, což byla vážná chyba,“ řekl politik listu Augsburger Allgemeine. „Občané a podniky platí za tuto politiku vládní koalice vysokými náklady na elektřinu,“ dodal.

Spahn rovněž varoval před podobným vývojem v souvislosti s plánovaným ukončením výroby elektřiny z uhlí. „Na konci tohoto měsíce bude bez jakékoliv náhrady odstavena další výroba elektřiny z uhlí s kapacitou osm gigawattů,“ uvedl. „Příští zimu budeme opět závislí na svých sousedech a dovážet drahou elektřinu,“ dodal.