Doba čtení:1 m, 29 s
Hnědouhelná elektrárna Lippendorf. Foto: Vattenfall – Kathrin Rößler

Švédský státní koncern Vattenfall oznámil, že chce najít kupce pro svá hnědouhelná aktiva v Německu do konce letošního roku. Prodej by chtěl uskutečnit začátkem roku 2016. Zájem o koupi již dříve avizovala energetická společnost ČEZ a rovněž Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského. Vatenfall zároveň upozornil na to, že hnědouhelné aktivity jsou v současnosti s ohledem na přetrvávající nízké ceny silové elektřiny ztrátové.

Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová serveru iUHLI.cz sdělila, že záleží na tom, jak k tomu Vatenfall přistoupí a jak svá aktiva nabídne k prodeji. „Pak budeme nabídku zvažovat, v tuto chvíli neznáme detaily,“ uvedla. „Vattenfall působí ve stejném regionu jako ČEZ, jím provozovaná aktiva jsou velmi podobná, takže nabízí prostor pro obchodní i provozní synergie. Na druhou stranu je třeba konvenční elektrárny a doly posuzovat optikou probíhajících změn na energetickém trhu a výzev, které přináší,“ dodala Půlpánová.

Čtěte také: Posílí český zájem o německé uhlí?

Vattenfall loni v říjnu oznámil, že by chtěl prodat svoje hnědouhelná aktiva v Německu, aby tak Švédsku pomohl snížit jeho uhlíkovou stopu. „Tato transakce nebude úplně jednoduchá,“ uvedl v květnu generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, zároveň dodal, že ČEZ vede kvůli možné akvizici koncernu Vattenfall v Německu jednání na všech úrovních. Pokud by se společnost měla vážně zabývat otázkou, zda významněji působit v Německu a koupit nějaká aktiva, musí podle Beneše velmi přesně pochopit, co mají němečtí politici v hlavách na národní úrovni jednotlivých spolkových vlád. „Musíme to vědět přesně, aby nás nepřekvapovali. S tím souvisí naše chování v souvislosti s Vattenfallem,“ dodal generální ředitel.

Mohlo by vás zajímat:
Šéf ČEZ: O Vattenfallu jednáme na všech úrovních
Křetínský nechce dovážet německé uhlí do ČR
U Vattenfallu nejde o uhlí, ale o elektrárny